Nadciśnienie jest jedną z chorób współistniejących z cukrzycą. Szacuje się, że 30-40% diabetyków typu 1 i 70-80% diabetyków z cukrzycą typu 2 ma nadciśnienie. Jest to choroba mająca negatywny wpływ na stan układu krążenia. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wydało zalecenie, że wartość ciśnienia tętniczego u diabetyków powinna wynosić mniej niż 140/90 mmHg. Cukrzyca a nadciśnienie – jaka jest zależność?
Cukrzyca a nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca bardzo często są chorobami współistniejącymi, gdzie jedna ma wpływ na drugą. W przypadku cukrzycy typu 1 nadciśnienie ma związek z nefropatią cukrzycową oraz czynnikami genetycznymi, np. występowaniem nadciśnienia w rodzinie.
W cukrzycy typu 2 to insulinooporność i hiperinsulinemia w konsekwencji prowadzą do rozwoju nadciśnienia. Nadciśnienie i cukrzyca mogą występować wspólnie pod postacią zespołu metabolicznego, a obecność nadciśnienia jest jednym z objawów mogących sugerować rozwój cukrzycy.
Jakie są objawy nadciśnienia w cukrzycy?
Nadciśnienie tętnicze może przez długi czas nie dawać żadnych, wyraźnych objawów, zwłaszcza jeśli utrzymuje się w wartościach granicznych 140/90 mmHg. Do najczęstszych, typowych objawów nadciśnienia należą:
- bóle i zawroty głowy,
- zaburzenia widzenia,
- szumy uszne,
- nudności,
- uczucie kołatania serca,
- krwawienia z nosa.
Występowanie takich objawów powinno skłonić pacjenta do podjęcia diagnostyki, zwłaszcza jeżeli choruje na cukrzycę. Diagnostyka nadciśnienia polega na zmierzeniu ciśnienia krwi podczas kilku wizyt lekarskich oraz na podstawie domowego dzienniczka ciśnienia.
Proces leczenia powinien być prowadzony dwojako: istotne jest zarówno leczenie farmakologiczne, mające na celu uregulowanie ciśnienia, jak i wprowadzenie zmian w diecie online i stylu życia mających doprowadzić do redukcji masy ciała. Ważne jest także ograniczenie spożywania soli, alkoholu oraz palenia papierosów.
Jakie wartości ciśnienia są prawidłowe?
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego mówią, że docelowa wartość ciśnienia u diabetyków powinna być nie większa niż 140/90 mmHg. Z kolei u osób chorych na nefropatię cukrzycową zaleca się utrzymywanie wartości ciśnienia poniżej 130/80 mmHg i powyżej 120/70 mmHg.
Czym grozi brak kontroli nad ciśnieniem w cukrzycy?
Cukrzyca jest chorobą, która jest groźna przede wszystkim ze względu na powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Współistnienie cukrzycy i nadciśnienia grozi uszkodzeniami wielonarządowymi, np. przerostem lewej komory serca czy uszkodzeniem nerek, a w dalszej kolejności zwiększonym ryzykiem niewydolności serca, zawału, udaru mózgu, niewydolności nerek i wieloma innymi, groźnymi powikłaniami.
Niezwykle istotne jest więc, by pacjent ze zdiagnozowanym nadciśnieniem i cukrzycą był leczony w kierunku obu tych schorzeń. Cukrzyca a nadciśnienie – te dwa schorzenia często idą w parze, więc chory powinien prowadzić równolegle dzienniczek glikemii oraz dzienniczek ciśnienia. Warto wyposażyć się w dobrej jakości elektroniczny ciśnieniomierz oraz glukometr pozwalający na łatwą kontrolę glikemii, np. Viva Chek Ino Smart, który dzięki możliwości integracji ze smartfonem pozwala na prowadzenie elektronicznego dzienniczka, co zdecydowanie ułatwia zapanowanie nad chorobą.
Warto też obliczyć BMI – skorzystaj z kalkulator BMI od Just be FIT
Źródła:
- Krystyna Knypl, Nadciśnienie tętnicze u chorych na cukrzycę, „Medycyna Rodzinna” 3-4/2001, s. 126-128; http://www.czytelniamedyczna.pl/688,nadcisnienie-tetnicze-u-chorych-na-cukrzyce.html.
- Grzegorz Opielak i inni, Nadciśnienie i cukrzyca – najpowszechniejsze przyczyny nagłych interwencji medycznych, „Medycyna Rodzinna” 2/2013, s. 41-43; http://www.czytelniamedyczna.pl/4453,nadcisnienie-i-cukrzyca-najpowszechniejsze-przyczyny-naglych-interwencji-medycz.html.
- Maciej Stąpór, Nadciśnienie tętnicze w cukrzycy – monitorowanie i leczenie, portal mp.pl; https://www.mp.pl/insulinoterapia/wytyczne/171901,nadcisnienie-tetnicze-w-cukrzycy-monitorowanie-i-leczenie.
- Zespół Diabetologia Praktyczna, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. „Diabetologia Praktyczna” 4(1), 1-94; https://journals.viamedica.pl/diabetologia_praktyczna/article/view/57129/42992.
Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ
