w ,

Dlaczego diabetycy chudną?

Paradoksalnie cukrzyca jest kojarzona ze zwiększoną masą ciała. Jednak wiele osób w wyniku kompleksowego i prawidłowo prowadzonego leczenia redukuje swoją wagę. Dlaczego cukrzycy chudną i jak to możliwe?

Musisz schudnąć

Większość osób z cukrzycą, a szczególnie z cukrzycą typu II, słyszy te słowa zaraz po postawieniu diagnozy. Nie jest to związane z wyglądem diabetyka, a z jego zdrowiem. Unormowanie masy ciała bezpośrednio wpływa na wrażliwość komórek na insulinę, a co za tym idzie na poprawę wyników i zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę, jeśli jest podawana.

Poprawa wyników przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka powikłań cukrzycy. Warto też sprawdzić i znać swoje: BMI , BMR i PPM

Wiele osób słysząc zalecenie „schudnij” uważa, że musi łączyć się z to z katorżniczą dietą i morderczym wysiłkiem. Wręcz przeciwnie, unormowanie wagi możliwe jest dzięki dbaniu o zbilansowane posiłki i dobranej do indywidualnych możliwości aktywności fizycznej. Lekarze doskonale o tym wiedzą, a zalecenie to wynika z troski o dobro pacjenta.

Jak uregulowanie glikemii wpływa na masę ciała?

Cukrzyca jest zaburzeniem przemian metabolicznych węglowodanów. Powoduje to naprzemiennie wysokie i niskie stężenia glukozy we krwi. Wahania te nie pozostają bez wpływu na cały organizm. Nadmiar energii pochodzącej z glukozy najczęściej magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Nieświadomi swojego stanu (przed postawieniem diagnozy) diabetycy mimo stosowania diet odchudzających mogą być sfrustrowani brakiem efektów swoich wysiłków. Jednocześnie utrzymujące się wysokie stężenia glukozy we krwi mogą wiązać się z uczuciem ospałości i znużenia. Ciężko wtedy podejmować dodatkową aktywność fizyczną. Dopiero po unormowaniu stężeń glukozy we krwi oraz w wyniku ich kontroli redukcja masy ciała jest możliwa.

Dlaczego cukrzycy chudną?

Po zdiagnozowaniu cukrzycy każdy z pacjentów jest edukowany przez pielęgniarkę diabetologiczną, diabetologa czy placówkę POZ na temat konieczności zmiany dotychczasowych nawyków. Dotyczy to zarówno kwestii żywienia, jak i aktywności fizycznej. Dieta cukrzyków powinna bazować na regularnych posiłkach przygotowanych z produktów nieprzetworzonych, o niskim lub średnim IG. W miarę możliwości należy dbać o wybór produktów z różnych grup spożywczych, by dieta była różnorodna i zaspokajała zapotrzebowanie na wszystkie składniki mineralne i witaminy. Jednocześnie diabetycy informowani są o konieczności włączenia w plan dnia aktywności fizycznej, która zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Wszystkie zmiany przy uregulowanej glikemii umożliwiają redukcję masy ciała. Niższa masa ciała wpływa korzystnie na wyniki cukrzyka, co może wiązać się ze zmniejszeniem dawki leku lub insuliny. Ułatwi to dalsze spadki wagi i osiągnięcie niższych wartości wskaźnika BMI.

Wyjaśnienie, dlaczego cukrzycy chudną, jest bardzo proste. W tej kwestii kluczową rolę odgrywają zmiana nawyków oraz regularna kontrola poziomu glukozy we krwi. Poprawa wyników oraz zbilansowana dieta online sprzyjają osiągnięciu prawidłowej masy ciała.

Źródło:

1. 2017 Guidelines on the management of diabetic patients. A position of Diabetes Poland. Clin Diabet 2017;
2. Baranik A., Ostrowska L., Praktyczne zalecenia dotyczące żywienia chorych z cukrzycą typu 2 i otyłością. 2011 Via Medica ISSN 2081–2450
3. Kłosiewicz-Latoszek L. Cukrzyca. W: Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2010; 336–346.
4. Kowalcze K., Gromadzka-Ostrowska J. Zachowania żywieniowe otyłych osób z cukrzycą typu 2 leczonych dietą a rekomendacje. Diab. Prak. 2011; 12 (B): 64.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ

laseroterapia w cukrzycy

Laseroterapia w cukrzycy – wskazania i przeciwwskazania

kto jest zagrożony cukrzycą

Kto jest zagrożony cukrzycą?