W Polsce ponad 676 tysięcy chorych na cukrzycę korzysta z igieł do wstrzykiwania. Co ważne, blisko 90% tych osób korzysta z jednej igły podczas następnych iniekcji insuliny. Najczęściej pacjenci korzystają wyłącznie z igieł dołączonych do opakowania insuliny.
Pacjenci często – z różnych względów – nie decydują się na zakup igieł i korzystają tylko z tych dołączanych przez producenta do opakowania insuliny. Problem w tym, że dostają ich tylko tyle, aby móc rozpocząć leczenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i zaleceń dotyczących właściwie prowadzonej insulinoterapii, jest to jednak liczba niewystarczająca – podkreśla Anna Śliwińska, prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Obowiązującymi zaleceniami jest wykorzystywanie krótszych igieł, w opinii Stowarzyszenia kluczowe jest zapewnienie dostępu także do tych dłuższych.
“Niezwykle cieszy nas, że Prezes AOTMiT rekomenduje refundację zarówno igieł 5 mm, jak i 8 mm. To szczególnie ważne zwłaszcza dla pacjentów starszych, którzy przyzwyczajeni są do korzystania z dłuższych igieł do wstrzykiwaczy. Konieczność przestawienia się na nowy produkt w zasadzie z dnia na dzień mogłaby być dla nich dużym problemem.” – podkreśla Anna Śliwińska.
Regularna zmiana igieł jest priorytetowa dla prowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii.
Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ
