Od stycznia 2021 roku ma ruszyć nowy program “Profilaktyka 40 plus”. Skierowany ma być on do osób między 40, a 65 rokiem życia. Będą z niego mogły skorzystać osoby pracujące, te które same prowadzą działalność gospodarczą, ale co ważne i te które nie pracują, ale posiadają ubezpieczenie zdrowotne.
Program ten ma za zadanie pomóc we wcześniejszym wykrywaniu chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Profilaktyka ta ma pomóc w szybszym wykrywaniu chorób układu krążenia, nowotworów czy cukrzycy. To właśnie te choroby najczęściej w Polsce prowadzą do zgonów w wyniku późnej wykrywalności. Z materiałów dostarczonych z Ministerstwa Zdrowia dowiadujemy się, że w 2018 roku aż, 4.2 miliona Polaków było leczonych z powodu chorób układu krążenia, a 1.9 mln – z powodu cukrzycy.
Przeprowadzone badania, pozwolą na wykrycie wielu podstępnie rozwijających się chorób już w początkowym etapie rozwoju, wtedy kiedy u pacjenta nie występują jeszcze żadne objawy wskazujące na rozwój choroby, jak to się ma w przypadku cukrzycy.
W Programie „Profilaktyka 40 plus” lekarz będzie oceniał czynniki ryzyka rozwoju choroby na podstawie zleconych badań z pakietu podstawowego, który będzie obejmował:
- morfologię
- pomiar tętna i ciśnienia tętniczego
- stężenie cholesterolu całkowitego i poziomu glukozy
- określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI)
- zbadanie pacjenta przez lekarza
- ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy
W przypadku osób z podwyższonym ryzykiem lub w przypadku wystąpienia niepokojących wyników, lekarz będzie mógł zlecić pacjentowi dodatkowe badania z pakietu poszerzonego.
Pakiet ten będzie obejmował następujące badania:
- badania biochemiczne krwi: stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterol, HDL-cholesterolu, trójglicerydów (diagnostyka chorób układu krążenia)
- USG jamy brzusznej
- badanie poziomu glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej HbA1c lub doustny test obciążenia glukozą (diagnostyka cukrzycy)
- test na obecność krwi utajonej w kale (diagnostyka onkologiczna)
- badanie EKG (diagnostyka chorób układu krążenia)
- poziom PSA (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka prostaty u mężczyzn)
Lekarz może również skierować pacjenta na dodatkową konsultację np. kardiologiczną, diabetologiczną lub do onkologa.
Jeśli jesteś w grupie o zwiększonym ryzyku zachorowania na cukrzycę odwiedzaj regularnie lekarza
i wykonuj kontrolne badania już dziś. Zdrowo się odżywiaj oraz dostosuj do swojego wieku i płci wysiłek fizyczny. Wykorzystaj okazję i zaplanuj dobrze swój czas na przygotowanie się do diagnostyki, która może uratować Twoje zdrowie!
Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ
