w ,

Dbaj o siebie! Badaj się!

Jaka była główna przyczyna zgonów w 2020 r.?- Raport Office for National  Statistics.

Jak przedstawiono w raporcie to nie wyłącznie COVID-19 przyczynił się do wyższej śmiertelności w 2020r., lecz jest to wynikiem głównie chorób układu krążenia.

W okresie pandemii pacjenci znacznie rzadziej korzystali z porad specjalistów i mniej skupiali się na swoich chorobach wcześniej zdiagnozowanych. Również proces samego leczeni był mniej kontrolowany a strach przed zarażeniem koronawirusem powodował obniżenie naszej czujności względem innych chorób.

        Choroby serca i całego układu krążeniowego są główną przyczyną zgonów.  Osoby z wysokim ciśnieniem krwi i niewyrównaną  glikemią są w najgorszej sytuacji, ponieważ choroby te wiążą się ze wzrostem zgonów z powodu COVID-19.   

Jak podano w raporcie Office for National  Statistics w zeszłym roku doszło w Polsce do 485 tys. zgonów., z czego aż 28,5 tys. przypadków miało pośredni związek z COVID-19. Statystyki te pokazały znaczny wzrost zgonów względem lat wcześniejszych.  Nadwyżka ta stanowi ponad 11 procent w stosunku do wcześniejszego okresu.

Z GUS napływają podobne analizy z których wynika, ze w zeszłym roku w Polsce od marca do grudnia zmarło o 20% więcej osób niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wzrost ten związany jest z obniżoną dostępnością do usług medycznych oraz lękiem przed zarażeniem się koronawirusem, a co za tym idzie zbyt późnym diagnozowaniem chorób oraz samą kontrolą stanu zdrowia jak i przebiegiem samego leczenia.

Dbaj o siebie. Badaj się profilaktycznie!

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ

Historia insuliny

Cukrzyca typu 1 (T1DM), a komórki macierzyste