Chociaż cukrzyca ciążowa ma charakter przejściowy, to jej diagnostyka i leczenie mają kluczowe znaczenie dla zdrowia mamy i jej dziecka. Cukrzyca ciążowa zazwyczaj ustępuje po porodzie, ale znacząco zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości – i to zarówno u matki, jak i u dziecka. Jedną z form prewencji oraz leczenia jest umiarkowana aktywność fizyczna. Ale jak to robić, gdy spodziewasz się maluszka?

Wysiłek fizyczny a cukrzyca

Umiarkowana aktywność fizyczna, dostosowana do stanu i możliwości diabetyka, jest ważnym elementem leczenia oraz zapobiegania cukrzycy. Korzystnie wpływa na wrażliwość komórek na insulinę, kontrolę glikemii, redukcję nadwagi oraz profil lipidowy. Aktywność w cukrzycy musi być uzależniona od stanu pacjenta. Początkowo zaleca się niewielki wysiłek, który z biegiem czasu i poprawą samopoczucia może być intensyfikowany. Warto poświęcić co najmniej 2-3 godziny tygodniowo na jakąś formę aktywności, a najlepiej przynajmniej pół godziny każdego dnia.

Łatwo powiedzieć, ale kobiety w ciąży doskonale wiedzą, że często jakikolwiek ruch jest bardzo męczący i sprawia wiele problemów. Dlatego kluczowe jest stwierdzenie, że aktywność musi być dostosowana do stanu i możliwości diabetyka. Jednak teza, że w ciąży nie można wykonywać żadnego wysiłku fizycznego jest mitem, i to szkodliwym, ponieważ to właśnie brak ruchu może najbardziej zaszkodzić.

Ruch jest lekarstwem

Obok diety to właśnie aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem leczenia cukrzycy ciążowej, ponieważ uwrażliwia tkanki na działanie insuliny, powoduje zmniejszenie poziomu glukozy we krwi i poprawę samopoczucia.

Przy cukrzycy ciążowej i niezagrożonej ciąży dozwolona jest dokładnie taka sama aktywność jak dla zdrowych ciężarnych. Zbyt mały wysiłek fizyczny nie przyniesie pożądanych skutków, a zbyt intensywny może stanowić zagrożenie, dlatego zawsze warto skonsultować się z diabetologiem, ginekologiem, fizjoterapeutą lub trenerem personalnym, by dobrać poziom wysiłku do własnych możliwości.

Polecane są zwłaszcza nieforsujące aktywności, niewymagające nadmiernego wysiłku, ale pobudzające organizm. Należą do nich:

 • tai-chi,
 • joga,
 • gimnastyka dla ciężarnych,
 • aqua aerobic,
 • spacery,
 • nordic walking,
 • niektóre ćwiczenia rozciągające.

Bieganie w ciąży dozwolone jest w I i ewentualnie w II trymestrze, a jazda na rowerze w I trymestrze, o ile dobrze się czujesz, a ciąża nie jest zagrożona. Zabronione są natomiast zbyt intensywne ćwiczenia, a także sporty kontaktowe i ekstremalne o zwiększonym ryzyku urazów.

W ramach projektu realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia „Opracowanie mobilnej aplikacji na smartfony dla kobiet z cukrzycą ciążową” przygotowano serię filmów z przykładowymi ćwiczeniami dla kobiet w ciąży i z cukrzycą ciążową. Warto się z nimi zapoznać.

Codzienny ruch to również ćwiczenia

Pamiętaj też, że sam trening pół godziny dziennie to jedynie jeden z elementów profilaktyki. Liczą się również zwykłe, codzienne czynności, wymagające odrobiny ruchu. Zamiast jazdy do sklepu samochodem wybierz krótki spacer, zamiast jazdy windą wybierz wejście po schodach, a jeżeli mieszkasz wysoko, to 2-3 ostatnie piętra pokonaj pieszo.

Łącząc zdrowy styl życia, prawidłową dietę i aktywność fizyczną można osiągnąć zaskakująco pozytywne rezultaty w zakresie zapobiegania i leczenia cukrzycy ciążowej – choroby, która wpływa nie tylko na matkę, ale też na maluszka.

Nieraz okazuje się, że wdrażając powyższe wskazówki, udaje się wyregulować poziom glikemii bez konieczności stosowania insuliny. Aktywność fizyczna znacząco zmniejsza też ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości. Należy przy tym pamiętać o wykonywaniu regularnych pomiarów glikemii łatwym w obsłudze glukometrem, np. CERA-CHEK™ 1 CODE, który będzie najlepszym wyborem dla przyszłej mamy.

CZYTAJ:  Metformina w ciąży – czy można ją przyjmować i czy jest niebezpieczna?

Źródła:

 1. Materiały wideo Akademia NFZ, akademia.nfz.gov.pl.
 2. Czajkowski K.: Cukrzyca ciężarnych; „Standardy medyczne Lekarza Rodzinnego” 2002; 2/3 (10): 564–573.
 3. Zespół Diabetologia Praktyczna, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. „Diabetologia Praktyczna”, tom 4, nr 1, s. 1-94.
 4. Bomba-Opoń D.: Ciąża powikłana cukrzycą. „Nowa Klinika. Ginekologia” 2003; 10 (5–6): 559–563.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ