Nie tylko otyłość jest dolegliwością diabetyków. Sporym problemem jest również niedowaga, a osoby z prawidłowym lub zbyt niskim BMI nie są całkowicie chronione przed cukrzycą. Nadwaga jest jednym z czynników rozwoju choroby, ale nie jedynym; równie istotne są czynniki etniczne, wiek oraz występowanie choroby w rodzinie.

Dlaczego w cukrzycy występuje niedowaga?

Duży i nagły spadek masy ciała jest jednym z objawów cukrzycy typu 2. Dzieje się tak, ponieważ w cukrzycy dochodzi do spadku wytwarzania insuliny i ograniczenia zdolności magazynowania glukozy w komórkach. Mimo iż we krwi znajduje się jej dużo, ze względu na niski poziom insuliny nie może być ona wykorzystana przez organizm. To aktywizuje komórki do spalania tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej w celu pozyskania energii. Innymi słowy, organizm zaczyna zjadać sam siebie, wykorzystując zgromadzone zapasy. Utrata wagi w przebiegu cukrzycy może wynosić nawet 3-4,5 kg w ciągu miesiąca. Niestety na tym etapie nie wystarczy sama zmiana nawyków żywieniowych. Konieczne jest odpowiednie leczenie.

Waga ma znaczenie!

Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska waga nie są zdrowe dla organizmu. Dlatego też wielu diabetyków zadaje sobie pytanie nie tylko, jak schudnąć, ale też jak przytyć przy cukrzycy typu 2. Według podstawowej klasyfikacji BMI za normę uznaje się wartości pomiędzy 18,5 a 24,99. Można je łatwo obliczyć przy pomocy kalkulatora BMI. Zbyt wysoka masa ciała, czyli nadwaga lub otyłość, negatywnie wpływa na obciążenie organizmu, na insulinooporność tkanek oraz ogólną wydolność. Otyłość jest uważana za czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób, w tym metabolicznych, układu krążenia oraz nowotworowych.

Na drugim biegunie znajduje się niedowaga i wychudzenie. Niedożywiony organizm nie ma siły na funkcjonowanie, a brak odpowiedniej ilości składników odżywczych sprawia, że stan organizmu jedynie się pogarsza i dochodzi do jego wyniszczenia, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Dlatego osoby bardzo szczupłe nie powinny się martwić o to, czy w cukrzycy można przytyć, ale o to, jak zrobić to zdrowo.

CZYTAJ:  Dieta wegetariańska i wegańska a cukrzyca – korzyści i zagrożenia

Uregulowanie poziomu glikemii i podjęcie insulinoterapii skutecznie przywraca zachwianą równowagę organizmu, a kontrola masy ciała jest możliwa. W tym celu bardzo ważne są pomiary stężenia cukru we krwi. Polecamy glukometr evercare® genius, który oprócz standardowych pomiarów zapewnia m.in.: możliwość umieszczenia przy każdym wyniku znaczników, wykrywa ciała ketonowe i pozwala na przenoszenie wyników z glukometru do komputera, gdzie dane można opracowywać do wygodnych statystyk.

Niska waga a diagnoza cukrzycy

Dużym problemem osób z prawidłowym lub niskim BMI jest diagnoza. Lekarze nie spodziewają się cukrzycy u osób z normalną lub niską wagą, co może być czynnikiem opóźniającym diagnozę. Sami pacjenci również albo nie zwracają uwagi na niepokojące symptomy, albo poszukują gdzie indziej przyczyny chudnięcia.

Jak przytyć przy cukrzycy 2?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Przede wszystkim należy uregulować cukry, ponieważ jest to podstawowy czynnik warunkujący możliwość zachowania prawidłowej masy ciała. Gdy już uda się ustabilizować poziom glikemii, należy pilnować diety. Powinna być bogata w warzywa, owoce, kasze, mięsa i ryby, ale trzeba pamiętać o prawidłowym przeliczaniu wymienników węglowodanowych i wybieraniu produktów o niskim IG. Do momentu uregulowania masy ciała warto być pod opieką dietetyka, który ułoży skuteczną i bezpieczną dietę, dzięki której zdrowo przytyjesz.

Dowiedz się więcej wymiennikach węglowodanych

Źródła:

  1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Diabetologia Praktyczna 2018, tom 4, nr 1: 1-94.
  2. Baranik A., Ostrowska L., Praktyczne zalecenia dotyczące żywienia chorych z cukrzycą typu 2 i otyłością. 2011 Via Medica ISSN 2081–2450.
  3. Czupryniak L., Klupa T.: Leczenie chorych na cukrzycę dietą, Cukrzyca. Tom I, Via Medica, Gdańsk 2016, s. 308-310.

 

 

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ