Stan skóry dużo mówi o zdrowiu i samopoczuciu. Dotyczy to między innymi cukrzycy, której początkowe symptomy można dostrzec jeszcze przed diagnozą lekarską. Skóra przy cukrzycy jest przesuszona, ma skłonności do infekcji grzybiczych, łuszczenia się, powstawania drobnych zranień i trudno gojących się pęknięć. Co stan skóry może powiedzieć o Twoim zdrowiu?
Cukrzyca objawy – skóra wiele Ci powie
U części diabetyków problemy skórne mogą pojawić się jeszcze przed innymi objawami choroby, dlatego zmiany skórne w cukrzycy mogą być jednym z czynników diagnostycznych. Po jej stanie można podejrzewać, że osoba ma problemy diabetologiczne. Podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne oraz prowadzi do tworzenia się nieprawidłowego kolagenu.
Skóra przy cukrzycy jest inna niż u osób zdrowych. Jest sucha, swędzi i łuszczy się, ma tendencję do zgrubień i utraty elastyczności; pojawiają się wypryski, krosty, zmiany ropne i zaczerwienienia oraz rumieniec cukrzycowy. Skóra jest bardziej podatna na skaleczenia i obtarcia, działanie promieni słonecznych, ma skłonność do oparzeń i infekcji oraz chorób grzybiczych, trudno się goi i regeneruje.
Do cukrzycowych chorób skóry można zaliczyć:
- Dermopatia cukrzycowa
- Rogowacenie ciemne
- Obumieranie tłuszczowe skóry
- Grzybica skóry
- Bakteryjne infekcje skóry
Problem ze skórą w cukrzycy typu 2 – z czego wynika?
Wahania glikemii powodują uszkodzenie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do angiopatii cukrzycowej – poważnego powikłania cukrzycy, które nieleczone może skutkować inwalidztwem. Długo utrzymująca się hiperglikemia lub znaczne wahania poziomu cukru we krwi są przyczyną zmian zwyrodnieniowych w naczyniach włosowatych i żyłach, przez co skóra jest niedożywiona. Może też dochodzić do mini wylewów, a skaleczenia i pęknięcia skóry źle się goją.
Ze względu na fakt, że to właśnie wahania glikemii odpowiedzialne są za większość problemów ze skórą przy cukrzycy, niezwykle ważne jest dbanie o prawidłowy poziom glikemii. Glukometr everchek ® MAX zapewnia dokładne wyniki z małej próbki krwi, co oszczędza skórę i sprawia, że nakłucie jest mniej bolesne. Dlaczego to takie ważne?
Niepożądane efekty podawania insuliny i wykonywania pomiarów
Komfort pomiarów glikemii oraz przyjmowania insuliny jest ważny dla samopoczucia diabetyka; ma też wpływ na stan skóry. Każdy diabetyk wie, w jak opłakanej formie potrafią być opuszki palców po wielokrotnych nakłuciach. Dlatego w niektórych przypadkach zaleca się korzystanie z alternatywnych miejsc nakłuć, aby dać odpocząć skórze i pozwolić jej się zregenerować.
Również samo podawanie insuliny nie pozostaje bez wpływu na skórę przy cukrzycy. W miejscu podawania leku u niektórych osób dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej, gdzie pojawiają się wgłębienia lub guzki. W miejscach wkłuć mogą tworzyć się również bolesne pęcherze oraz ranki.
Cukrzyca – sucha skóra i skóra wrażliwa, jak o nią dbać?
Ponieważ zmiany skórne w cukrzycy potrafią być sporym problemem, diabetycy muszą szczególnie dbać o skórę. Podstawą jest właściwa higiena oraz jej nawilżanie i odżywianie. W razie zauważenia problemów skórnych, np. grzybicy, ciężkiego trądziku lub niegojących się ran, konieczna jest interwencja dermatologa. Więcej o tym, jak diabetycy powinni dbać o skórę, przeczytasz tutaj.
Diabetycy mogą cieszyć się zdrową skórą, muszą jednak pamiętać o zasadach higieny, odżywieniu skóry i jej nawilżeniu oraz zmieniać od czasu do czasu miejsca nakłuć. Celem jest niedopuszczenie do rozwoju ciężkich zmian dermatologicznych, których leczenie może być bardzo trudne.
Źródła:
- Ewa Szmaj, Katarzyna Martela, Dietetyczne i kosmetyczne metody wspomagania terapii cukrzycy typu 2, Borgis – Postępy Fitoterapii 3/2016, s. 232-240.
- Araszkiewicz A., Mackiewicz-Wysocka M., Wierusz-Wysocka B., Zaburzenia czynności skóry w cukrzycy. Część 2: czynność mikrokrążenia i nerwów obwodowych, Diabetologia Kliniczna 2014; 3: 117-124.
- Michael J. Fowler, MD, Mikro- i makronaczyniowe powikłania cukrzycy, Diabetologia po Dyplomie | Tom 8 Nr 4, 2011: 40-44.
- Parada-Turska, Jolanta, and Maria Majdan. „Układ ruchu u chorych na cukrzycę The musculoskeletal system in diabetic patients.” Postepy Hig Med Dosw.(online) 59 (2005): 236-244.
Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ
