Każdy może mieć problemy ze skórą. Cukrzyca jednak nie tylko nasila objawy skórne, ale również jest ich przyczyną. Unormowanie glikemii oraz odpowiednia pielęgnacja mogą wyleczyć istniejące i zapobiec powstawaniu kolejnych zmian skórnych. Jak diabetycy powinni dbać o skórę?

Wahania glikemii a stan skóry

Wynikiem nieuregulowanej glikemii mogą być mikroangiopatie, czyli niewielkie uszkodzenia naczyń włosowatych. Powodują one trudności z prawidłowym odżywieniem skóry. Niedobory poszczególnych składników odżywczych przekładają się na stan i kondycję skóry. Jest ona zaczerwieniona i sucha. Równocześnie zaczyna się nadmiernie łuszczyć. Pojawia się również świąd. Bez zweryfikowania diety i zastosowania leczenia zmiany skórne mogą się nasilać. Będzie się to wiązało z osłabieniem skóry oraz jej podatnością na zranienia. Przyczyną zranienia nie muszą być tylko czynniki zewnętrzne. W przypadku znacznego nasilenia świądu istnieje duże ryzyko samodzielnego podrapania skóry aż do krwi. Jest to o tyle bardziej problematyczne, że przy nieuregulowanych stężeniach cukru zranienia goją się znacznie dłużej i są narażone na zakażenia grzybicze i bakteryjne. Co więcej różnica w budowie skóry kobiet i mężczyzn powoduje, że objawy skórne są dotkliwsze u kobiet. Niezależnie jednak od płci diabetycy mają zaburzone wydzielanie łoju i potu, co dodatkowo nasila przesuszenie. Jest to spowodowane wspomnianymi wyżej uszkodzeniami naczyń włosowatych oraz współistniejącym uszkodzeniem nerwów. Jednocześnie ze względu na trudności z unormowaniem glikemii diabetycy mogą mieć problem z wypryskami, trądzikiem oraz zmianami ropnymi.

Zmiany skórne mogą być zależne od typu cukrzycy. Przykładowo u nastolatków z cukrzycą typu I bardzo często występuje rumieniec cukrzycowy. Obejmuje najczęściej twarz, jednak może być zlokalizowany również na nogach. Da się go wyleczyć w pełni odpowiednio zbilansowaną dietą oraz dawkami insuliny. Z kolei przy cukrzycy typu II może współwystępować bielactwo. Podjęcie leczenia umożliwia wyrównanie odbarwień, jednak nie w każdym przypadku.

Jak diabetycy powinni dbać o skórę?

W pierwszej kolejności cukrzycy powinni zadbać o prawidłową dietę oraz regularną kontrolę glikemii. Ustabilizowana glikemia jest niezbędna do poprawy stanu skóry. Stosowanie kosmetyków i leków może nie być skuteczne, jeśli stężenia cukru będą cały czas się wahać. Glikemię można z łatwością kontrolować za pomocą glukometru evercare® genius. Do diety warto włączyć źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak orzechy, awokado, oliwki, nasiona i pestki. Produkty te korzystnie wpływają na skład wydzielanego łoju, który pokrywa skórę i chroni ją przed wysuszeniem. Jednocześnie by właściwie nawilżyć skórę i złagodzić świąd potrzebujemy odpowiednich kosmetyków. Wrażliwa skóra wymaga hipoalergicznych kosmetyków oraz emolientów. Aby zapobiec infekcji grzybicznej warto również sięgać po preparaty antybakteryjne.

CZYTAJ:  Szczepienia a cukrzyca – czy cukrzyk może bezpiecznie się zaszczepić?

Różnice w pielęgnacji w zależności od pory roku

Osłabiona skóra diabetyków jest bardzo wrażliwa na działanie promieni UV. Z tego względu wraz z pierwszymi słonecznymi dniami ważne jest, by zacząć stosować kremy i kosmetyki z filtrem UV. Jednocześnie należy dbać o nawilżenie, aby złagodzić ewentualne podrażnienia.
Zimą ze względu na ogrzewanie i mrozy skóra narażona jest na dodatkowe wysuszenie, a co za tym idzie intensywniejszy świąd i pękanie. Noszone rękawiczki mogą dodatkowo podrażniać skórę. W tym okresie konieczne jest stosowanie kosmetyków intensywnie nawilżających. Należy również uważać, by dodatkowe warstwy odzieży oraz pełne buty nie obcierały skóry.

Literatura:

  1. Araszkiewicz A., Mackiewicz-Wysocka M., Wierusz-Wysocka B., Zaburzenia czynności skóry w cukrzycy. Część 2: czynność mikrokrążenia i nerwów obwodowych, Diabetologia Kliniczna 2014; 3: 117-124.
  2. Chilelli N.C., Burlina S., Lapolla A., AGEs, rather than hyperglycemia, are responsible for microvascular complications In diabetes: A glycooxidation-centric point of view, Nutr. Metab. Cardiovasc. Dis., 2013; 23: 913-919.
  3. Sun P.C. i in., Impaired microvascular flow motion in subclinical diabetic feet with sudomotor dysfunction, Microvasc. Res., 2012; 83: 243-248.
  4. Ye X. i in., Blood glucose fluctuation affects skin collagen metabolism in the diabetic mouse by inhibiting the mitogen-activated protein kinase and Smad pathways, Clin. Exp. Dermatol, 2013; 38: 530-537.
  5. Zozulińska-Ziółkiewicz D., Wierusz-Wysocka B., Ogólna patogeneza zmian tętnic w cukrzycy, w: Sieradzki J. (red.), Cukrzyca, Via Medica, Gdańsk 2006: 883-896.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ