Czy osoba z cukrzycą może stanowić niebezpieczeństwo na drodze? A może to ona sama dla siebie staje się niebezpieczeństwem? Wiele mitów krąży na temat cukrzyka-kierowcy, ale mamy nadzieję, że ten artykuł w pełni wyjaśni tę kwestię. Jaki jest związek między cukrzycą a prawem jazdy?

Czy diabetyk może prowadzić samochód?

Zacznijmy od tego, że ta jednostka chorobowa w żadnym wypadku nie jest przeciwwskazaniem do posiadania prawa jazdy. Co prawda badanie lekarskie przed otrzymaniem tego dokumentu jest nieco bardziej zaawansowane, lekarz główny najpierw potrzebuje zasięgnąć opinii specjalisty diabetologa, a prawo jazdy dostaje się na okres 5 lat z koniecznością ponawiania badań. Jednak uprzedzamy – w większości przypadków lekarz nie widzi powodu, by zakazać choremu prowadzenia pojazdu amatorsko. Inaczej może to wyglądać w przypadku kierowania pojazdem zawodowo, ale tutaj także każdy przypadek bierze się pod uwagę indywidualnie.

Badanie lekarskie

Aby uzyskać zgodę na prowadzenie auta amatorsko, na własny użytek, cukrzyk najpierw musi udać się do lekarza diabetologa po opinię. Jeśli choroba przebiega bez nagłych stanów zagrażających życiu i jest skrupulatnie kontrolowana przez chorego, to świetnie – nie powinno być problemów z uzyskaniem pozytywnej opinii specjalisty. Przeciwwskazaniem do otrzymania prawa jazdy lub też wskazaniem do odroczenia tej decyzji są głównie nieregularne i nagłe stany hipoglikemii, a także niedostateczna wiedza kandydata na temat ryzyka utraty przytomności przy leczeniu insuliną.

Cukrzyca wiąże się z nieprawidłowym stężeniem glukozy we krwi na skutek braku wytwarzania insuliny w organizmie (przez komórki trzustki) lub przez niewrażliwość komórek organizmu na insulinę. W tej chorobie mamy do czynienia z hipo- i hiperglikemią, które to stany mogą zagrażać życiu, jeśli nie zostaną w odpowiednim momencie uregulowane. Hipoglikemia, czyli sytuacja nazbyt niskiego stężenia glukozy we krwi, objawia się przede wszystkim w redukcji możliwości kontroli działań. Do tego dochodzi osłabienie, głód, zawroty głowy czy senność, kołatanie serca, mdłości. Chyba nie trzeba tłumaczyć, czym te sytuacje mogą skutkować w czasie podróży samochodem.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Idealnie byłoby, gdyby każdy chory regularnie kontrolował swoją glikemię i w przypadku zbyt niskiej jej wartości (poniżej 70 mg/dl) lub zdecydowanie za wysokiej (300 mg/dl) poprosił kogoś innego o zastąpienie go za kierownicą. Z powodu konieczności kontroli poziomu cukru chory powinien zaopatrzyć się w dobrej jakości glukometr, który szybko wskaże, jakie stężenie glukozy ma pacjent w danej chwili. Warto wybierać spomiędzy evercare®, CERA-CHEK™ czy VivaChek. Każdy z tych nowoczesnych glukometrów będzie odpowiedni dla kierującego pacjenta.

O czym diabetyk powinien pamiętać podczas jazdy samochodem? Oto najważniejsze zasady:

  • przed przystąpieniem do jazdy należy zbadać stężenie glukozy we krwi,
  • w aucie zawsze należy mieć zestaw do kontrolowania glikemii, a także insulinę do wykorzystania w nagłej sytuacji. Ponadto należy posiadać zapasowe paski testowe, a także glukozę bądź inne łatwo przyswajalne węglowodany,
  • trzeba mieć na uwadze także warunki przechowywania wszystkich wspomnianych przyrządów i produktów. Zimową porą można je trzymać w specjalnych, chroniących przed niską temperaturą pokrowcach, podobnie latem – wykorzystać przeznaczone do ochrony przed ciepłem materiały,
  • wybierając się w dłuższą podróż, należy zaplanować maksymalnie dwugodzinne przerwy między posiłkami oraz odpoczynkiem, warto też w takiej sytuacji nie jechać samemu w samochodzie, a zawsze mieć ze sobą drugą osobę do ewentualnej zmiany za kierownicą,
  • zawsze trzeba wozić ze sobą kartę/legitymację diabetyka,
  • regularnie należy odbywać badania lekarskie, zarówno u diabetologa, jak i u okulisty czy innych specjalistów.

Jak każdy kierowca, także i diabetyk musi przede wszystkim zachować bezpieczeństwo na drodze związane ze znajomością przepisów ruchu drogowego. Wszelkie podejrzane stany dotyczące samopoczucia powinny być sygnałem ostrzegawczym, by nie wybierać się w podróż, tym bardziej samotnie. Pacjent chory na cukrzycę musi liczyć się nie tylko z bezpieczeństwem swoim, ale i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

CZYTAJ:  Cukrzyca a choroby serca

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ