Gdy chory dowiaduje się o swojej cukrzycy, zaczyna martwić się, na ile od tego momentu zmieni się jego codzienne życie i czy będzie mógł pracować i być aktywnym fizycznie. Tymczasem coraz popularniejsze wśród Polaków są sporty zimowe, jak na przykład narty albo snowboard. Czy diabetyk mógłby pogodzić pasję do tego typu aktywności ze swoją chorobą?

Czy diabetyk może bezpiecznie uprawiać sport?

Ogólne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w cukrzycy mówią jednoznacznie – wysiłek fizyczny jest wręcz wskazany diabetykom, między innymi dlatego, że powoduje redukcję stężenia glukozy we krwi. Nawet sporty ekstremalne czy zimowe nie są przeciwwskazane, a od chorych wymaga się jedynie pamiętania o: samokontroli, spożywaniu odpowiedniej ilości węglowodanów przed (a czasem i w trakcie) wysiłku, pilnowaniu poziomu nawodnienia organizmu.

Intensywny wysiłek fizyczny niesie ze sobą ryzyko hipoglikemii i tego najbardziej obawiają się pacjenci i ich bliscy. Tym bardziej że w zimowej aurze i w niskiej temperaturze organizm, aby utrzymać stałą temperaturę, może potrzebować więcej energii niż na co dzień w temperaturze pokojowej. Wystarczy jednak trzymać się następujących zasad, by zmniejszyć ryzyko niedocukrzenia: przed aktywnością należy zredukować dawkę przyjmowanej insuliny lub spożyć węglowodany proste bezpośrednio przed jej rozpoczęciem albo długo wchłaniające się na 1,5-2 godziny przed aktywnością. Często też poleca się jedzenie bardziej zasobnych w tłuszcze posiłków podczas zimowych szaleństw (a raczej przed nimi) ze względu na fakt, że wówczas stężenie glukozy we krwi po jedzeniu wolniej się podwyższa i jest stabilniejsze przez dłuższy czas.

W trakcie wysiłku z kolei, jeśli chory osłabnie i wystąpią jakiekolwiek objawy hipoglikemii, bez problemu można podnieść stężenie glukozy we krwi, spożywając węglowodany proste (może to być nawet płynna glukoza w saszetkach). Wówczas można kontynuować oddawanie się zimowym szaleństwom!

CZYTAJ:  Aktywność fizyczna seniorów

Garść sportowych autorytetów

Diabetykom, którzy nie są przekonani o tym, czy mogą korzystać z piękna sportów zimowych, warto wymienić kilka nazwisk profesjonalistów w swoich dyscyplinach, nie tylko zimowych: Michał Jeliński (wioślarz), Ayden Byle (biegacz), Chris Dudley (koszykarz ligi NBA), Gary Hall jr (pięciokrotny złoty medalista olimpijski w pływaniu), Sugar Ray Robinson (bokser, pięciokrotny mistrz świata w wadze średniej) czy Mateusz Cebula (alpinista, ultramaratończyk). Jeśli im wszystkim pomimo cukrzycy udało się osiągnąć sukcesy w sporcie na światowym poziomie, to tym bardziej możliwe jest dla cukrzyka spędzenie aktywnie ferii zimowych.

Sprzęty diabetyka nie lubią zimy!

Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach, które szczególnie zimą dają się we znaki diabetykom. Przede wszystkim chodzi tu o używany sprzęt. Przed zimowym szaleństwem warto sprawdzić zakres temperatur optymalnego działania glukometru oraz pompy insulinowej czy pena. Zwykle jest to przedział +5/+45 stopni. Ani glukometr, ani insulina nie „czują się” dobrze w niskich temperaturach i mogą nie działać prawidłowo. Warto trzymać sprzęt blisko ciała, w wewnętrznej kieszeni kurtki czy w specjalnym etui.

W każdej sytuacji, w jakiej znajdzie się diabetyk – czy to latem, zimą, na wyjeździe, w pracy, na imprezie – istnieje jedna, najważniejsza zasada. Mianowicie samokontrola. Cukrzyca nie jest uleczalna, ale odpowiednie kontrolowanie stężenia glukozy we krwi i reagowanie na wyniki poza normą pozwalają choremu na dłuższe życie bez przykrych konsekwencji nieleczonej cukrzycy. Na przykład glukometry evercare® pozwalają na standardowe monitorowanie glikemii, ale jednocześnie oferują zapisywanie pomiarów w pamięci komputera. Dzięki temu zarówno chory, jak i lekarz mają dostęp nie tylko do wyników pomiarów stężenia glukozy we krwi, ale mogą też przeglądnąć listę spożytych posiłków i – uwaga – aktywności fizycznych podejmowanych przez chorego. Z pewnością takie podejście, biorące pod uwagę także realny wysiłek fizyczny diabetyka, zmniejszy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych cukrzycy.

CZYTAJ:  Cukrzyca a prawo jazdy

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ