w , ,

Cukrzyca – jak jej zapobiegać?

Zadajesz sobie to pytanie? Masz w rodzinie bliskich cierpiących na cukrzycę lub na zaburzenia gospodarki węglowodanowej? Obawiasz się, że i Ciebie to nie ominie? Zastanawiasz się, czy cukrzycy można zapobiegać? Jeśli tak, to jak? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Przyczyny cukrzycy typu II

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, jej etiologia jest złożona, a przyczyn występujących zaburzeń jest coraz więcej. Cukrzyca typu II charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią wywołaną zaburzeniami wydzielania insuliny. Początkowo mimo zaburzeń chory może nie obserwować negatywnych jej skutków. Z tego względu szacuje się, że nawet połowa diabetyków może nie być świadoma swoich problemów.
Cukrzyca typu II jest najczęstszym zaburzeniem gospodarki węglowodanowej i dotyczy ponad 90% diabetyków.

Przyczyny zaburzeń wydzielania i działania insuliny:

  • obecność przeciwciał przeciwko insulinie,
  • nieprawidłowa struktura lub zmniejszona liczba receptorów insuliny,
  • zakłócenie lub zahamowanie przemiany glukozy w komórkach,
  • zmniejszająca się wraz z wiekiem tolerancja glukozy,
  • choroby współistniejące, zaburzenia metaboliczne oraz przyjmowane leki,
  • nadmierna ilość tkanki tłuszczowej,
  • brak lub niska aktywność fizyczna,
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe,
  • silny i długotrwały stres.

Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II będzie jeszcze większe u osób, u których w rodzinie odnotowano przypadki cukrzycy.

Czy jesteś w grupie ryzyka cukrzycy typu II?

W pierwszej kolejności do grupy ryzyka zaliczane są wspomniane wcześniej osoby, u których w rodzinie występują przypadki cukrzycy. Do grupy ryzyka zaliczane są również osoby:

  • po przebytej cukrzycy ciążowej,
  • z przynajmniej raz stwierdzoną nieprawidłową glikemią,
  • z nadciśnieniem,
  • z nieprawidłowym stężeniem cholesterolu,
  • z nadwagą i otyłością (BMI > 25),
  • z siedzącym trybem życia, niepodejmujące żadnej aktywności fizycznej.

Wszystkie osoby zaliczone do grupy ryzyka powinny co roku zgłaszać się na badanie glikemii na czczo. W tym przypadku nie obowiązuje kryterium wieku. Jednocześnie powinny one zostać poinformowane o czynnikach sprzyjających rozwojowi cukrzycy oraz o tym, jak jej zapobiegać.

Cukrzyca. Jak jej zapobiegać?

Profilaktyka cukrzycy dotyczy przede wszystkim stylu życia oraz sposobu żywienia.

Należy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków. Nie dopuszczać do tego, by przerwy między nimi były dłuższe niż 4-5 godzin. Posiłki powinny bazować na produktach nieprzetworzonych o niskim indeksie glikemicznym (IG). Podczas przygotowywania posiłków należy wybierać różnorodne produkty z poszczególnych grup spożywczych. Ograniczanie się do kilku składników może wiązać się z niedoborami witamin i minerałów. Produkty, które powinny znajdować się w codziennej diecie, to pełnoziarniste pieczywo oraz makaron, grube kasze, ryż brązowy, płatki zbożowe z całych ziaren, warzywa, nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki, nabiał, chude mięso i ryby, a także owoce.
Niezwykle ważna jest regularna aktywność fizyczna. Mogą to być spacery, piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, bieganie, ćwiczenia siłowe czy zajęcia fitness. Ważne, by dopasować aktywność do swoich możliwości. Jeśli dopiero wdrażasz aktywność fizyczną do swojego rytmu dnia, pamiętaj, by robić to stopniowo. Nagłe „zrywy” mogą skończyć się kontuzją.

W profilaktyce cukrzycy bardzo ważne są regularne badania. Można wykonać je we własnym zakresie lub poprosić lekarza o skierowanie na badanie glikemii na czczo. Osoby powyżej 45. roku życia, które nie zaliczają się do grupy ryzyka, powinny co 3 lata zgłaszać się do lekarza na badania w kierunku cukrzycy.

Oprócz badań w kierunku cukrzycy warto regularnie monitorować stężenie glukozy we krwi. Badanie może być wykonywane w laboratorium lub w domowym zaciszu. Osoby posiadające w domu glukometr evercare®genius z łatwością oznaczą pozom glukozy na czczo czy po posiłku. Wynik przedstawiany jest na ergonomicznym, czarno-białym wyświetlaczu już po 5 sekundach od wykonania pomiaru. Co najważniejsze, pomiar evercare® genius jest dokładny i wiarygodny dzięki metodzie GDH-FAD. Paski wykorzystywane do pomiarów zostały przebadane z uwzględnieniem  aż 74 substancji endo- i egzogennych, które mogłyby wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Regularna kontrola pozwoli na szybsze podjęcie działań zapobiegawczych niż po upływie 3 lat.

Korzyści z przestrzegania powyższych zaleceń odniosą nie tylko osoby z grupy ryzyka, ale również te zdrowe. Zalecenia pokrywają się z wytycznymi dotyczącymi zbilansowanego żywienia. Kalkulator kalorii – oblicz BMR teraz!

Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku innych schorzeń – cukrzycy łatwiej zapobiegać, niż ją leczyć. Niestety liczba chorych cały czas rośnie, co świadczy o konieczności edukacji i ułatwienia dostępu do rzetelnych informacji na temat cukrzycy tej choroby.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ

cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 – jak z nią żyć?

cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 – charakterystyka