Czy można mieć cukrzycę i o niej nie wiedzieć? Okazuje się, że tak. W większości przypadków cukrzyca typu MODY ma łagodny lub wręcz bezobjawowy przebieg. Czym jest cukrzyca typu MODY i kogo dotyczy? Jak wygląda jej leczenie? Zachęcamy do lektury.

Czym jest cukrzyca typu MODY?

Cukrzyca typu MODY ma podłoże genetyczne i jest chorobą monogenową. Powstaje w wyniku mutacji pojedynczych genów, które kodują wydzielanie insuliny przez komórki β trzustki. Powoduje to jej nieprawidłowe wydzielanie. Cukrzyca typu MODY jest cukrzycą dziedziczną i występuje niezależnie od płci. Spotykana jest bardzo rzadko – obejmuje zaledwie 2-3 % osób z cukrzycą. Cukrzyca typu MODY dotyczy głównie młodzieży i najczęściej diagnozowana jest w wieku 20-30 lat. Jednak część przypadków diagnozowana jest wcześniej, w wieku około 10 lat. Cukrzyca typu MODY najczęściej objawia się wyłącznie wysoką glikemią na czczo. Czasem nazywana jest również cukrzycą graniczną, ze względu na młody wiek chorego, podobnie jak w przypadku cukrzycy typu I oraz zbliżony przebieg do cukrzycy typu II.

CZYTAJ:  Diabetyk na studiach – cukrzyca w wieku studenckim

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy wyróżnia się aż 11 typów cukrzycy typu MODY. Najczęściej występujące typy to cukrzyca typu MODY 3 oraz typu MODY 2. Cukrzyca typu MODY 2 ma najłagodniejszy przebieg i ogranicza się wyłącznie do wyższej glikemii na czczo. Z kolei cukrzyca typu MODY 3 charakteryzuje się nie tylko wysokim stężeniem cukru we krwi, ale również cukromoczem (glukozuria) czy gruczolakami wątroby. W pozostałych typach mogą być obserwowane również choroby lub dysfunkcje nerek.

Jak rozpoznać cukrzycę typu MODY?

Cukrzyca typu MODY jest trudna do zdiagnozowania ze względu na łagodny i bezobjawowy przebieg. Osoby z cukrzycą typu MODY są szczupłe, nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Nie występują również czynniki zwiększające ryzyko cukrzycy typu II, jak nadciśnienie oraz wysoki cholesterol i triglicerydy. Mimo to często cukrzyca typu MODY, a zwłaszcza typu MODY 2, diagnozowana jest jako cukrzyca typu II.

Aspektami na które należy zwrócić uwagę jest nie tylko wysoka glikemia na czczo i zaburzenia gospodarki węglowodanowej, ale również niskie zapotrzebowanie na insulinę, brak autoprzeciwciał w stosunku do wysp Langerhansa trzustki oraz brak kwasicy ketonowej mimo długiego czasu stosowania diety. Czynniki te pozwalają na rozróżnienie cukrzycy typu II a cukrzycy typu MODY. Aby poznać dokładny typ cukrzycy MODY konieczne jest wykonanie badania molekularnego. Często podczas diagnostyki dziecka lub nastolatka możliwe jest zweryfikowanie rodzajów i typów cukrzycy u pozostałych członków rodziny.

CZYTAJ:  Przewlekłe powikłania cukrzycy

Postępowanie i leczenie w cukrzycy typu MODY

W większości przypadków cukrzycy typu MODY jedynym elementem leczenia jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Szczególnie w przypadku cukrzycy o łagodnym przebiegu. Bardzo rzadko wprowadza się leki doustne. W tym typie cukrzycy insulina, podobnie jak inne leki, stosowana jest wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

 

Literatura:

  1. Szadkowska A., Głowińska-Olszewska B.: Obraz kliniczny i diagnostyka cukrzycy u dzieci i młodzieży. W: Diabetologia wieku rozwojowego. Red. M. Myśliwiec, P. Jarosz-Chobot, PZWL, Warszawa 2018: 75-108.
  2. Wędrychowicz A., Tobór E., Wilk M. et al.: Phenotype heterogeneity in Glukokinase-Maturity-Onset Diabetes of the Young (GCK-MODY) patients. J. Clin. Res. Pediatr. Endocrinol., 2017:9(3), 246-252.
  3. Kamińska E., Horodnicka-Józwa A., Petriczko E. et al.: Cukrzyca monogenowa MODY 2 – warto o niej pamiętać – opisy przypadkó Endokrynol. Ped., 2015:14(1)50, 59-65.
  4. Małecki M., Skupień J.: MODY. W: Wielka Interna. Diabetologia. Red. D. Moczulski, Medical Tribune Polska, 2010, 119-126.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ