Wysiłek fizyczny to nie tylko forma poprawy kondycji. W przypadku cukrzycy wpływa na poprawę zdrowia oraz znacząco zmniejsza ryzyko powikłań. Niestety nie wszyscy diabetycy mogą sobie pozwolić na zalecaną aktywność taką jak jazda na rowerze, taniec, pływanie czy aerobik. Jest to związane z aktualnym stanem zdrowia, przebiegiem cukrzycy i ewentualnym występowaniem powikłań. Takie osoby mogą, a nawet powinny, skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Jakie znaczenie ma fizjoterapia w cukrzycy?

Korzyści z fizjoterapii w cukrzycy

Najważniejszą zaletą fizjoterapii jest pozytywny wpływ na glikemię. W wyniku przeprowadzanych zabiegów poprawia się wyrównanie poziomu cukru we krwi. Bezpośrednio przekłada się to na samopoczucie, stan całego organizmu, obniżenie dawek przyjmowanych leków, a nawet zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań, których główną przyczyną są wysokie stężenia cukru. Jednocześnie zabiegi mogą poprawić lub złagodzić występujące już powikłania, np. trudno gojące się rany.

Równie ważną korzyścią płynącą z fizjoterapii jest obniżenie ciśnienia tętniczego. Skutkuje to poprawą stanu naczyń krwionośnych i zmniejszeniem ryzyka wystąpienia miażdżycy czy zawału serca. Niezależnie od typu cukrzycy diabetycy są w grupie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, dlatego tak ważna w ich przypadku jest profilaktyka. Niższe ciśnienie i poprawa ukrwienia może zmniejszyć problemy z obrzękami, które są bardzo częste u cukrzyków. Jednocześnie uczestniczenie w zabiegach, zajęciach lub wyjazdach do sanatorium umożliwia nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń, co również może mieć wpływ terapeutyczny.

Zabiegi polecane w cukrzycy

Fizjoterapia aktualnie oferuje szereg zabiegów, które mogą być przeprowadzane u cukrzyków i przynoszą realne korzyści. Do proponowanych zabiegów zlicza się:

 • zabiegi z wykorzystaniem lasera (biostymulacja laserowa),
 • zabiegi światłem spolaryzowanym,
 • magnetoterapię,
 • masaż,
 • zabiegi balneofizykalne (kąpiele lecznicze solankowe, tlenowo-ozonowe, kwasowęglowe, siarczkowo-siarkowodorowe),
 • okłady borowinowe,
 • hydroterapię (natryski biczowe, masaż podwodny i hydromasaż, kąpiele 4-komorowe).

CZYTAJ:  Fizjoterapia w cukrzycy
”]

Wymienione zabiegi uśmierzają nerwobóle, działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęki limfatyczne, przyspieszają regenerację tkanek i gojenie się ran. Magnetoterapia oraz zabiegi laserowe są wskazane w polineuropatii. Laser wykorzystywany jest również w zespole pozakrzepowym kończyn dolnych.  Okłady borowinowe szczególnie zalecane są w mikro- i makroangiopatiach. Z kolei kąpiele lecznicze poprawiają przepływ krwi i obniżają ciśnienie tętnicze. Warto zwrócić uwagę na zabieg, jakim jest masaż. Prawidłowo przeprowadzony nie tylko działa relaksacyjnie, ale również poprawia rozprowadzenie insuliny w organizmie, obniża glikemię, poprawia ukrwienie, zapobiega tworzeniu się zrostów i blizn w miejscach podawania insuliny oraz zanikom mięśni w przebiegu neuropatii lub w wyniku unieruchomienia kończyny.

Zalecenia i przeciwwskazania do fizjoterapii

Wszystkie podejmowane zabiegi powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Decyzja o ich przeprowadzeniu powinna być poprzedzona wywiadem oraz analizą stanu zdrowia i stopnia zaawansowania ewentualnych powikłań cukrzycy. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku niewyrównanej cukrzycy, zaburzeń rytmu serca, niewydolności nerek, a także infekcji czy gorączki. Przed i po każdym zabiegu wykonaj pomiar glikemii, by wiedzieć, jak dany zabieg wpływa na jej wynik i czy każdy z nich daje współmierne korzyści. Paski do glukometru CERA-CHEK™ 1 CODE posiadają wygodny uchwyt, który znacząco ułatwia wykonanie pomiaru. Szczególnie w przypadku osób o dużych dłoniach, z gorszym czuciem w palcach lub mających problemy ograniczenia manualne.

Źródła:

 1. Fiodorenko-Dumas Ż., Rehabilitacja w chorobach naczyń obwodowych, Wrocław 2011.
 2. Fowler J., Postępowanie wewnątrzszpitalne u chorych na cukrzycę, „Diabetologia po dyplomie” 2009, nr 6: 40-42.
 3. Nowacka-Kłos M. i in., Możliwości kompleksowej fizjoterapii w profilaktyce i leczeniu chorych na cukrzycę, „Via Medica. Diabetologia Kliniczna” 2012, tom 1: 104-113.
 4. Nowacka-Kłos M. i in., Postępowanie fizjoterapeutyczne w powikłaniach cukrzycy, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2013, nr 6: 328-337.
 5. Ponikowska I., Diabetologia uzdrowiskowa, Toruń 1995.
 6. Sieroń A., Chory na cukrzycę w podstawowej opiece zdrowotnej. Wybrane wskazówki diagnostyczne i lecznicze, „Via Medica”, Gdańsk 2004: 8-11.
 7. Sieroń A., Światło niskoenergetyczne w medycynie i rehabilitacji, „Rehabilitacja w Praktyce” 2007: 25-28.
 8. Sonksen P., Wszystko o cukrzycy. Przewodnik pacjenta, Warszawa 2005.
 9. Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G., Fizjoterapia, Warszawa 2004.
 10. Taradaj J., Światło spolaryzowane w fizjoterapii – aktualny stan wiedzy, „Rehabilitacja w Praktyce” 2011; 4: 52-56.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ