Czy diabetycy mogą dobrze bawić się w Sylwestra? Jak miło spędzić czas z przyjaciółmi i nie obawiać się wahań glikemii? Czy cukrzycy nie mogą pić alkoholu? Cukrzyca nie jest łatwą chorobą i nie można wziąć od niej wolnego, ale z pewnością można nauczyć się z nią żyć i przy okazji cieszyć się nadchodzącym Nowym Rokiem. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy cukrzyca i alkohol to aby na pewno dobre połączenie.

Czy cukrzyca wyklucza całonocną zabawę?

W przypadku „początkujących” diabetyków, z pozoru miła i przyjemna zabawa sylwestrowa może być sporym wyzwaniem. Duża ilość przekąsek, ciepłe dania, a także tańce i alkohol. Przestrzeganie wszystkich nowo poznanych zasad może być trudne w takim dniu. Ważne, by podczas zabawy i zastawionych stołów w miarę możliwości powstrzymać się od ciągłego podjadania. Co wolno jeść osobom z cukrzycą podczas zabawy sylwestrowej? Przede wszystkim należy zachować około 3 godzinne przerwy między “posiłkami”. Można wtedy zjeść podane na zabawie ciepłe danie lub skomponować je z podanej zimnej płyty lub przekąsek. Dzięki temu spróbujesz podanych smakowitości. W przypadku całonocnej zabawy nawet wskazane jest jedzenie, by uniknąć hipoglikemii. Szczególnie jeśli jest to zabawa taneczna. Taniec, jako jedna z form aktywności fizycznej, będzie wpływał na lekkie obniżenie poziomu cukru we krwi.

CZYTAJ:  Najczęstsze grzechy diabetyka

W przypadku dużej imprezy lub balu można poprosić o podanie planowanych godzin serwowania ciepłych posiłków, co pozwoli wcześniej zaplanować wieczór, a w trakcie zabawy nie zastanawiać się, kiedy będzie kolejne danie. Podczas zabawy diabetycy powinni nie tylko zwrócić uwagę na jedzenie, ale również na napoje. Co można pić z cukrzycą? Sugerujemy wybór wody (może być z dodatkami jak cytryna czy mięta), herbaty lub kawy. Diabetycy powinni powstrzymać się od picia samych soków owocowych oraz słodzonych napojów. Dotyczy to również drinków.

Niezbędnik diabetyka na Sylwestrze

Każdy diabetyk powinien mieć przy sobie glukometr, by udany Sylwester nie zamienił się w przykre wspomnienie. W takich warunkach doskonale sprawdzi się wielofunkcyjny system diagnostyczny evercare® easy. Jego niewielkie rozmiary ułatwią zmieszczenie go razem z paskami, lancetami i nakłuwaczem nawet w małej damskiej kopertówce. Niewielkie rozmiary evercare®easy sprawią, że większość współbiesiadników nie zauważy momentu wykonywania pomiarów co zapewni Ci dyskrecję. Obowiązkowym ekwipunkiem jest też insulina lub przepisany przez diabetyka lek na obniżenie glikemii. Warto mieć też pod ręką niewielkie cukierki, gdyby pojawiło się niedocukrzenie. Warto poinformować gospodarza imprezy lub inną osobę obecną na zabawie o cukrzycy, by w razie potrzeby wiedziały, w jaki sposób udzielić pomocy.

Cukrzyca i alkohol – co diabetycy mogą pić na zabawie sylwestrowej?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego cukrzycy nie mogą pić alkoholu? Lampka szampana o północy nie powinna nikomu zaszkodzić. Jednak ze względu na hipoglikemiczne działanie alkoholu sugerujemy ograniczyć do minimum jego spożycie. Dodatkowo osoby będące pod wpływem alkoholu mogą zapomnieć o kontrolowaniu glikemii, co może prowadzić do wystąpienia hipoglikemii i omdleń. Osoba pod wpływem alkoholu może nie zauważyć odpowiednio wcześniej objawów zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.

CZYTAJ:  Nagły spadek cukru we krwi – czym najlepiej się ratować?

Podczas zabawy najlepiej unikać słodkich drinków z dodatkiem soków, syropów i napojów gazowanych, które zawierają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Ilość węglowodanów prostych w takich drinkach jest bardzo wysoka. Zdecydowanie mniejszym złem będzie wybór czystych alkoholi jak wódka lub wino wytrawne, naturalnie w mocno ograniczonej ilości i symbolicznie. W przypadku słodkich i półsłodkich win, podobnie jak w przypadku drinków, również lepiej zrezygnować z ich picia. Biorąc powyższe pod uwagę najlepszym i zalecanym jest całkowite wyeliminowanie alkoholu.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ