Opalanie się to jedna z największych letnich przyjemności, z której warto korzystać również ze względów zdrowotnych. Słońce pozwoli syntezować w organizmie witaminę D. Nie znaczy to jednak, że można korzystać z jego promieni bez opamiętania. W szczególności ostrożność powinny zachowywać osoby starsze i chorujące przewlekle. Jaka jest zatem zależność między słońcem a cukrzycą?

Leki a opalanie się

Cukrzyca zdecydowanie jest chorobą cywilizacyjną. To przypadłość przewlekła i bardzo poważna, charakteryzująca się zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi spowodowanym przez niezdolność trzustki do produkcji wystarczającej ilości insuliny lub przez brak wrażliwości tkanek ciała na ów hormon. Nieleczona może doprowadzić do śmierci, a jedną z podstawowych form jej leczenia jest przyjmowanie odpowiednich leków oraz kontrola glikemii.

Lekarstwa diabetyków mogą wchodzić w interakcje ze słońcem. Środki pomagające chorym na cukrzycę znajdują się na liście tych, których stosowanie wymaga szczególnej uwagi podczas upałów. Koniecznie trzeba przeczytać wówczas zawarte w ulotce informacje. Jeżeli zawarte w medykamencie substancje wchodzą w reakcje z promieniami słonecznymi, zostanie w niej zawarte ostrzeżenie. Z diabetologiem należy także ustalić dokładne zapotrzebowanie na insulinę oraz modyfikację leków na czas lata. Trzeba koniecznie wiedzieć, jakie leki wybierać i jakimi kryteriami się w tym doborze kierować, a także, jak dostosować do zapotrzebowania dawkę insuliny – co jest bardzo istotne, gdy dochodzi do wyższych glikemii.

Jaka dieta będzie najlepsza dla cukrzyka podczas upałów?

Oczywiście nieustannie podstawowym warunkiem pozostaje unikanie alkoholu i cukrów prostych, tym bardziej że stanowią one pułapki kaloryczne i tym gorzej wpływają na funkcjonowanie organizmu wobec podwyższonych temperatur. Zamiast tego najlepiej sięgnąć po produkty wartościowe, np. owoce, które regulują poziom nawodnienia organizmu, pamiętając jednak, że zawierają również cukry i nie należy przesadzać z ich spożywaniem.
Trzeba też na bieżąco kontrolować glikemię za pomocą glukometru. Urządzenie VivaChek™Ino to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. Zapewnia rzetelne wyniki nawet w wysokiej temperaturze otoczenia. Jest w pełni higieniczne, posiada wyrzutnik pasków, przez co tym bardziej latem nie ma konieczności dotykania pasków testowych po wykonanym badaniu. Ponadto zapewnia szybki wynik i zachowuje w pamięci aż 900 wpisów – starczy więc na długie wakacyjne tygodnie samokontrolowania glikemii.

CZYTAJ:  Uważaj na stopę (cukrzycową)

Wracając do produktów spożywczych zalecanych podczas lata, jogurty naturalne stanowią doskonały pomysł na podwieczorek. A to ze względu na fakt, że są lekkostrawne i wspomagają w problemach trawiennych. Dodatkowo orzeźwiają i zawierają dużo wapnia. Na bazie jogurtów można także przygotować na przykład chłodnik na obiad.

Niezbędne jest także spożywanie dużych ilości warzyw, najlepiej w formie sałatki. Idealnym rozwiązaniem są warzywa świeże, nieprzetworzone, ponieważ w takiej postaci mają najniższy indeks glikemiczny i są najbardziej zasobne w witaminy oraz składniki mineralne.

O czym diabetyk powinien pamiętać podczas kąpieli słonecznych i przebywania na słońcu?

Podstawę podczas kąpieli słonecznych stanowi właściwe przechowywanie insuliny, ponieważ niewłaściwe może poskutkować jej nieaktywnością. Również sprzęt do pomiaru glikemii i podawania insuliny musi być przetrzymywany zgodnie z zasadami. Kontrola poziomu cukru we krwi podczas przebywania na słońcu powinna być częstsza niż zazwyczaj, by kontrolować stan organizmu. Tym diabetykom, którzy używają pompy insulinowej, zaleca się jej odpinanie podczas pływania i innych aktywności ze względu na nadmierną ekspozycję na słońce oraz intensywność wysiłku.

Częstsza ekspozycja na słońce jest również ryzykowna dla samego cukrzyka, ponieważ zwiększa ryzyko zatruć i omdleń. Koniecznie trzeba dbać o uzupełnianie elektrolitów oraz unikać napojów zawierających kofeinę, które sprzyjają odwodnieniu poprzez wypłukiwanie z organizmu minerałów. Warto również zadbać o skórę, gdyż jej uszkodzenia wpływają na wchłanianie insuliny, a promienie słoneczne mogą powodować jej podrażnienie.

Diabetycy nie powinni się jednak latem zamykać szczelnie w domach i unikać słońca, wystarczy tylko przestrzegać wymienionych reguł. Dodatkowo niski poziom witaminy D w organizmie wzmaga ryzyko zachorowania na cukrzycę, jej niedobory hamują także zaopatrzenie w insulinę i zmniejszają tolerancję glukozy. A jak wiadomo, witamina D jest syntezowana ze słońca, na które warto się latem wystawić.

Źródła:

Penckofer S, Kouba J, Wallis DE, Emanuele MA. Vitamin D and diabetes: let the sunshine in. Diabetes Educ. 2008;34(6): p.939-954.
Fleury N. i wsp: Sun Exposure and Its Effects on Human Health: Mechanisms through Which Sun Exposure Could Reduce the Risk of Developing Obesity and Cardiometabolic Dysfunction. Int. J. Environ. Res. Public Health 2016, 13, p. 999;
Nikica Car i wsp.: Dermatologic lesions in diabetes mellitus. Daiabetologia Croatica. P. 31-33; 2002.

CZYTAJ:  Cukrzyca – kiedy mierzyć poziom cukru?

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ