Czy zdarzyło Ci się, że Twoje oczy były podrażnione i czułeś piasek pod powiekami? Lub w wyniku zmęczenia pojawiły się problemy z ostrością widzenia? To niektóre z objawów zespołu suchego oka. Osoby z cukrzycą są podatne na to schorzenie.

Czym jest zespół suchego oka

Zespół suchego oka to potoczna nazwa suchego zapalenia spojówek. Przyczyną zespołu suchego oka są zmiany w składzie i czynnościach filmu łzowego, który nawilża, odżywia i chroni oko.  Zmiana składu, zbyt mała ilość filmu lub szybkie jego parowanie powoduje wysychanie rogówki i spojówki, co zwiększa ryzyko infekcji.

Objawy zespołu suchego oka:

  • podrażnienie oczu,
  • zaczerwienienie,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • tymczasowe rozmazanie obrazu, problemy z ostrością widzenia,
  • łzawienie.

Przyczyny zespołu suchego oka

Doskonale wiadomo, że cukrzyca bezpośrednio wpływa na wzrok. Suche zapalenie spojówek może występować nawet u połowy diabetyków.

Zespół suchego oka bardzo często towarzyszy retinopatii cukrzycowej. Jest to jedno z poważniejszych powikłań cukrzycy. Dodatkowo, w wyniku częstych hiperglikemii, dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, w wyniku czego tkanki nie są odpowiednio ukrwione. Może to prowadzić do uszkodzenia nerwów oka oraz gruczołów łzowych. Uszkodzenia zaburzają ich pracę, a oko nie jest odpowiednio nawilżone. Jednocześnie cukrzyca może powodować zmiany w składzie filmu łzowego, co – nawet w przypadku prawidłowego wydzielania przez gruczoły łzowe – może niewystarczająco nawilżać gałkę oczną.

Postępowanie w zespole suchego oka

Niezwykle ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u okulisty. Pozwoli to na szybkie zdiagnozowanie zespołu suchego oka oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Aktualnie najlepszym rozwiązaniem w przypadku zespołu suchego oka jest stosowanie preparatów, tzw. „sztucznych łez”. Skutecznie nawilżają powierzchnię oka i niwelują występujące objawy. Najlepszym wyborem będą krople w jednorazowych ampułkach, co zagwarantuje ich sterylność. Inną metodą jest stosowanie specjalnych żeli na oko, jednak ich aplikacja może być trudniejsza.

CZYTAJ:  Cukrzyca – jakie badania należy wykonywać?

Wybierając preparat do oczu należy zwrócić uwagę na termin przydatności. Warto przeczytać, jak długo można je stosować po otwarciu oraz czy mają w składzie konserwanty. Preparaty bez konserwantów są bezpieczniejsze dla oka, jednak po otwarciu mogą być stosowane przez krótszy okres. Nigdy nie stosuj preparatów po upływie terminu przydatności lub dłużej niż jest to zalecane. Jednocześnie, podczas stosowania preparatów na podrażnione oko, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Zapobiegnie to ewentualnemu zakażeniu.

Samo stosowanie preparatów nawilżających oko nie wystarczy do wyleczenia zespołu suchego oka. Nieustabilizowana cukrzyca będzie pogarszała jakość filmu łzowego oraz stan oka, co może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Niezbędna jest stała kontrola glikemii. Ważne jest również, by wykorzystywany glukometr był dokładny i wiarygodny, jak na przykład VivaChek™Ino Smart. Charakteryzuje się on nie tylko precyzją i dokładnością pomiarów, ale również ich powtarzalnością – nawet w krótkim odstępie czasu. W przypadku braku dbałości o stan glikemii, stosowanie preparatów nie będzie wystarczające, a zespół suchego oka będzie nawracał.

Literatura:

  1. Grus F, Sabuncuo P, Dick H, et al. Changes in the tear proteins of diabetic patients. BMC Ophthalmol 2002;2:4.
  2. Kaiserman I, Kaiserman N, Nakar S, Vinker S. Dry eye in diabetic patients. Am J Ophthalmol 2005;139:498-503.
  3. Alves M, Carvalheira J, Modulo C, Rocha E. Tear film and ocular surface changes in diabetes mellitus. Arq Bras Oftalmol 2008; 71:96-103.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ