Diabetycy często porzucają swoją zdrową, przepisaną przez dietetyka lub diabetologa dietę, na rzecz przyjemności płynących ze spożywania świątecznych potraw. Nie wiedzą jednak, że taka nagła zmiana nawyków żywieniowych, choćby na te kilka dni, może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Ponadto, nie mają świadomości, co zdrowego można jeść przy cukrzycy podczas Świąt. A można wiele – wystarczy niewielki wysiłek, by Święta diabetyka były naprawdę pyszne.

Podstępna choroba

Cukrzyca to, mówiąc w skrócie – choroba metaboliczna związana z niedoborem wydzielania insuliny (hormonu obniżającego stężenie glukozy we krwi) lub brakiem aktywności tego hormonu. Niestety, objawy nie zawsze są od razu widoczne, natomiast nieleczona i niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do przykrych konsekwencji, jak neuro- i nefropatia, miażdżyca, otyłość. Kluczem do profilaktyki i leczenia jest zatem odpowiednio zbilansowana dieta.

Dieta cukrzycowa to przede wszystkim menu oparte o produkty charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym – czyli powodujące niewielki wzrost stężenia glukozy we krwi po posiłku i równomierny spadek tej wartości w miarę upływu czasu od jedzenia. Zwykle produkty, które zjadamy w Święta mają wysoki indeks glikemiczny, czyli bardzo szybko podnoszą wartość glikemii we krwi. Pierogi, uszka, słodkości, panierki, nawet kompot z suszu to potrawy nie najlepsze dla cukrzyków. A więc co cukrzycy mogą jeść podczas okresu bożonarodzeniowego?

CZYTAJ:  Jakie owoce są bezpieczne dla cukrzyka, a których powinien unikać?

Święta diabetyka

Pierwsze pytanie osób, których dotyka cukrzyca – czy można jeść słodycze. Oczywiście Święta rządzą się swoimi prawami, to czas zupełnego odpoczynku i niemyślenia o troskach, chorobach. Ale dla dobra diabetyka warto byłoby przygotować ciasta mniej słodkie – może z wykorzystaniem słodzika (erytrytolu, ksylitolu) zamiast białego cukru oraz z dodatkiem mąki pełnoziarnistej wymiennie za mąkę wysokoprzetworzoną. Kawałek takiego ciasta z pewnością nie zaszkodzi, a pozwoli choremu poczuć się przyjemnie i komfortowo.

Warto także postarać się obniżyć indeks glikemiczny pozostałych potraw. Gdy występuje cukrzyca – co jeść podczas Świąt? Przede wszystkim produkty nieprzetworzone i pełne błonnika: chleb razowy zamiast białego pszennego, pierogi i uszka z mąki razowej aniżeli pszenne, makaron pełnoziarnisty z makiem w zamian za zwykły makaron pszenny…

Kilka dobrych zmian

Co jeść, a czego nie, gdy cukrzyca pojawia się przy wigilijnym stole? W ramach profilaktyki zaburzeń związanych z układem krwionośnym oraz by ograniczyć ryzyko zwiększenia masy ciała, warto wybierać odpowiednie sposoby gotowania. W tym przypadku o wiele lepiej przygotować ryby pieczone lub duszone, zamiast smażyć je w kalorycznej panierce. Podobnie z wyrobami mięsnymi – należy wybierać chude części i nie dodawać do nich dużych ilości tłuszczu, panierki, nie jeść też do nich dużych ilości pieczywa.

Czy dieta cukrzycowa wymaga tworzenia specjalnego świątecznego menu? Jak widać, nie. Sekret tkwi w odpowiedniej zamianie niektórych składników świątecznych dań na te o niskim indeksie glikemicznym. Ponadto należy pamiętać o zredukowaniu liczby potraw smażonych na rzecz pieczonych i gotowanych.

CZYTAJ:  Cukrzyca – co jeść na kolację?

Idealny prezent dla diabetyka

Dodatkowymi poradami na okres świąteczny dla cukrzyka jest z pewnością przypomnienie o tym, jak ważny jest ruch – warto wybrać się każdego dnia po rodzinnym, sytym obiedzie – na 30-60 minut spaceru. Nie tylko pomoże on w trawieniu, zredukuje ryzyko przytycia w Święta, ale i będzie przyjemnością dla całej rodziny. Poza tym niebywale istotną kwestią dla diabetyka jest samokontrola cukrzycy i regularne wykonywanie pomiarów glikemii. Nieodzownym urządzeniem do wykonywania kontrolnych pomiarów jest glukometr – może być też doskonałym prezentem dla diabetyka. Szczególnie ten nowoczesny, na przykład glukometr evercare®, do którego dostosowana została aplikacja ProCheck pozwalająca dokładnie kontrolować wyniki. Wszystkie dane wprowadzone do aplikacji pozostają zapisane w chmurze, co znacznie ułatwia samokontrolę zarówno młodych, jak i starszych diabetyków.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ