Mała tabletka, dwie podłużne, jedna czerwona, jedna pomarańczowa, kilka białych… trzy razy dziennie. Tak mniej więcej wygląda lekowy zestaw osób przewlekle chorych. Kilka, czasami kilkanaście lekarstw przyjmowanych codziennie w krótkich odstępach czasu może wpływać na siebie. Nie zawsze pozytywnie. Często substancje wchodzą ze sobą w negatywne interakcje, wzajemnie znoszą swoje właściwości lub potęgują działania niepożądane. Koktajle lekowe mogą być niebezpieczne dla życia, zwłaszcza gdy leki (również suplementy diety i zioła) bierze się bez konsultacji z lekarzem.
Interakcje leków – dlaczego niektórych leków nie należy łączyć?
Łączenie wielu preparatów może skutkować różnymi działaniami niepożądanymi ze względu na wzajemne oddziaływanie substancji wchodzących w skład leków. Im więcej medykamentów pacjent przyjmuje, tym ryzyko to rośnie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych oraz przewlekle chorych i leczących się z powodu licznych chorób.
Jeżeli istnieje ryzyko groźnych interakcji, lekarz powinien rozważyć wybór leku o podobnym działaniu, ale zawierającego inną substancję. W niektórych sytuacjach, gdy nie ma możliwości użycia innego leku, wybiera się tzw. mniejsze zło, gdy korzyść ze stosowania preparatu jest większa niż ewentualne zagrożenia. Są też takie leki, których nie wolno w żadnym wypadku ze sobą łączyć, gdyż mogą być niebezpieczne dla życia.
Praktycznie każda mieszanka jakoś na siebie wpływa – w mniejszym bądź w większym stopniu. Powszechnym błędem jest stosowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy z ibuprofenem. Aspiryna osłabia działanie ibuprofenu i wzmaga działanie drażniące na błonę śluzową żołądka, a ibuprofen osłabia właściwości przeciwzakrzepowe i kardioprotekcyjne aspiryny; istnieje też zwiększone ryzyko krwawień wewnętrznych. Nie należy również łączyć niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ z paracetamolem, zwłaszcza u osób z niewydolnością nerek, gdyż zestawienie tych substancji prowadzi do zaburzenia czynności nerek. Niebezpieczne jest łączenie inhibitorów ACE ze statynami, gdyż może wówczas dojść do gwałtownych spadków ciśnienia z utratą przytomności oraz do niewydolności nerek.
Tego typu przykłady można mnożyć. Przed użyciem leku należy zapoznać się z jego ulotką i sprawdzić ewentualne interakcje. Lekarz powinien znać wszystkie leki, suplementy diety i zioła, które przyjmuje pacjent, gdyż tylko wtedy będzie mógł przypisać odpowiedni preparat. Istnieją też specjalne porównywarki on-line, gdzie wpisując nazwę leku, można sprawdzić jego interakcje z innymi. Porównywarki są przeznaczone zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów.
Uważaj, diabetyku, na leki, które przyjmujesz
Niektóre leki i zioła mogą obniżać lub podwyższać stężenie glukozy we krwi. Może dochodzić do błędów w leczeniu i nadmiernego obniżania glikemii, co prowadzi do hipoglikemii, ale też do znacznego osłabienia działania leków przeciwcukrzycowych.
Przyjmując leki, które mogą mieć potencjalny wpływ na stężenie glukozy we krwi, należy o tym poinformować lekarza, a dzienniczek pomiarów glikemii prowadzić ze szczególną dbałością. Glukometr VivaChek™Ino Smart– dzięki możliwości przesyłania wyników na aplikację w smartfonie – znacznie ułatwia kontrolę glikemii oraz interpretację wyników bez konieczności żmudnego zapisywania ich w papierowym dzienniczku.
Źródła:
- Działania niepożądane leków – 5000 pytań z pediatrii, portal internetowy mp.pl.
- Interakcje leków – cykle tematyczne, portal internetowy mp.pl.
Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ
