Cukrzyca to grupa chorób związanych z gospodarką węglowodanową. W zależności od typu cukrzycy mamy do czynienia albo z brakiem lub niedoborem insuliny w organizmie, albo z jej niedostatecznym oddziaływaniem na komórki organizmu. Biorąc jednak pod uwagę konsekwencje nieleczonej cukrzycy, należy ją odpowiednio kontrolować. Nieoceniona pomoc w takiej sytuacji to wykorzystanie możliwości, jakie dają świadczenia uzdrowiskowe dla diabetyków.

Zaburzenia glikemii przepustką do sanatorium

W związku z tym, że w cukrzycy organizm nie potrafi dłużej rekompensować braku insuliny lub nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, dochodzi do przewlekłych problemów z glikemią – stężeniem glukozy we krwi. Wówczas chory ma do czynienia albo z hiperglikemią, albo z hipoglikemią – zbyt wysokim lub za niskim stężeniem glukozy we krwi. Obydwie te sytuacje są niebywale niebezpieczne dla organizmu, ponieważ mogą bezpośrednio doprowadzić do śpiączki. Długotrwałe zaburzenia tego typu i niekontrolowanie glikemii po latach może wywołać niewydolność niemal w każdym narządzie organizmu – począwszy od oczu, przez trzustkę, wątrobę, kończąc na nerkach i układzie ruchowym.

CZYTAJ:  Fizjoterapia w cukrzycy

Mnogość świadczeń dla diabetyków

Podstawowym świadczeniem, ułatwiającym życie diabetykom, jest refundacja leków, pasków do glukometrów, insuliny, a nawet możliwość otrzymania od firm farmaceutycznych glukometru lub pompy insulinowej bez dodatkowej opłaty. Glukometr to obecnie nieodzowny element terapii cukrzyka. Najnowsze urządzenia dają możliwość zapisywania wszystkich pomiarów „w chmurze” – w sposób cyfrowy, więc eliminują konieczność prowadzenia analogowych notatników. Glukometry evercare® posiadają nawet specjalną aplikację, dzięki której pacjent może tworzyć wykresy i raporty dotyczące swoich wyników i tym samym mieć swoją chorobę pod kontrolą.

Istnieją ponadto inne rozwiązania w postaci świadczeń finansowych (np. dodatek pielęgnacyjny dla dzieci chorujących na cukrzycę czy pomoc z ośrodka pomocy społecznej). Jest to jednak wsparcie podstawowe i w dużej mierze polegające na ułatwieniu życia diabetykom. Nie wiąże się ono z bezpośrednim dostępem do specjalistów i specjalistycznych zabiegów.

Na szczęście i takie świadczenia dla cukrzyków są dostępne. Świadczenia uzdrowiskowe dla diabetyków to temat wciąż za mało popularny, przez co chorzy nie mają świadomości, że mogą skorzystać z takich rozwiązań. Tym bardziej warto przemyśleć leczenie uzdrowiskowe, ponieważ sanatoria i uzdrowiska ukierunkowane na terapię cukrzycy są coraz lepiej i nowocześniej przygotowane.

CZYTAJ:  Diabetyk na wakacjach

Trochę „papierkowej roboty” i odpoczynek

Pierwszym wymaganiem wobec przyszłego kuracjusza jest posiadanie ubezpieczenia w NFZ. Aby móc skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, diabetyk potrzebuje skierowania od lekarza rodzinnego. Ten na podstawie historii pacjenta zleca wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, badanie moczu, RTG płuc czy EKG. Po uzyskaniu ich wyników znów należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu i tym razem powinno dojść do wypisania skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Wypełniony wniosek należy wysłać listem poleconym do odpowiedniego oddziału NFZ. Następnie w okresie do 30 dni chory powinien otrzymać odpowiedź o przydzieleniu (lub też nie) numeru w kolejce do sanatorium. Na szczęście czas oczekiwania nie jest tak długi, jakby się mogło wydawać – w zależności od regionu to kwestia kilku, kilkunastu miesięcy. Następnie, na 2-3 miesiące przed rozpoczęciem leczenia uzdrowiskowego, chory otrzymuje oficjalną informację za pośrednictwem poczty. Zależnie od typu ośrodka – szpital lub sanatorium uzdrowiskowe – pacjent może skorzystać ze świadczeń bezpłatnie lub musi pokryć ich częściowe koszty.

Świadczenia uzdrowiskowe dla diabetyków

Wszelkie szczegóły dotyczące leczenia uzdrowiskowego można znaleźć na stronach NFZ. Warto, by diabetyk wiedział, jakie ma prawa i z jakich możliwości terapii może korzystać. Świadczenia uzdrowiskowe dla diabetyków to bardzo prozdrowotne działanie. Chociaż cukrzycy nie da się wyleczyć, to z pewnością chory po pobycie na turnusie w takim miejscu poczuje się lepiej.

Źródła:

  1. http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/leczenie-uzdrowiskowe1/.
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ