Cukrzyca jest chorobą wpływającą na każdą sferę życia – również tę intymną. Nie ma co ukrywać – seks jest jednym z istotnych elementów spajających związek dwojga ludzi. Czy życie seksualne diabetyków jest możliwe? Oczywiście! Pod warunkiem właściwego kontrolowania cukrzycy, ponieważ to nie sama choroba jest przyczyną problemów, lecz jej powikłania.

Cukrzyca a seks

Problem z seksem wśród diabetyków dotyczy obu płci. Około 20-35% kobiet oraz 35-60% mężczyzn deklaruje problemy oraz odczuwa zauważalny spadek libido. To odsetek znacznie wyższy niż w ogólnej populacji. Problem ten dotyka diabetyków, ale również ich partnerów, którzy diabetykami nie są, jednak z powodu choroby swojej drugiej połówki nie mogą w pełni cieszyć się wspólnymi intymnymi chwilami.

Wiele osób nie wie, że większość zaburzeń, zwłaszcza erekcji i spadku libido, może być leczona, o ile nie doszło do trwałych zmian w układzie nerwowym i krwionośnym. Za te zaburzenia odpowiedzialne są najczęściej wahania glikemii oraz hiperglikemia. Wyrównana i dobrze leczona cukrzyca oraz opieka seksuologa mogą pomóc parom znów być bliżej siebie.

Dolegliwości intymne i impotencja a cukrzyca

Impotencja jest najczęstszym, męskim problemem tej sfery. U diabetyków zaburzenia erekcji występują 3-4 razy częściej niż u zdrowych osób i spowodowane są przez długo utrzymujący się wysoki poziom glikemii. Stan ten prowadzi do zaburzeń krążenia, uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów. Ważne, aby sięgnąć po pomoc specjalisty po zauważeniu problemu, a nie udawać, że tego problemu nie ma lub leczyć się na własną rękę suplementami.

W przebiegu cukrzycy pojawiają się również inne dolegliwości intymne, takie jak zapalenie cewki moczowej czy grzybica, która jest powszechną dolegliwością u kobiet. Ze względu na zaburzenie flory bakteryjnej pochwy oraz wysoki poziom cukru, który jest pożywką dla grzybów z rodzaju candida, to właśnie grzybice oraz infekcje intymne stanowią bardzo duży problem. Ponadto zaburzenia ze strony nerwów i naczyń krwionośnych mogą zmniejszać nawilżanie pochwy, co powoduje ból i dyskomfort oraz brak przyjemności z seksu. Zaś wahania glikemii mogą wywoływać senność, bóle głowy, złe samopoczucie oraz brak ochoty na seks.

CZYTAJ:  Cukrzyca typu MODY

Na sprawność seksualną wpływ ma nie tylko podwyższony poziom glikemii, ale również używki (alkohol, papierosy), choroby towarzyszące, np. depresja, a także leki mogące obniżać sprawność seksualną, zwłaszcza leki przeciwdepresyjne oraz regulujące ciśnienie krwi.

Jak zachować sprawność seksualną i cieszyć się ze wspólnych chwil?

Mimo iż cukrzyca ma negatywny wpływ na seksualność nie oznacza to, że diabetycy muszą pogodzić się z rezygnacją z tej przyjemności. Wręcz przeciwnie. Przy zachowaniu zdrowego trybu życia i dobrze dopasowanym leczeniu cukrzycy oraz chorób towarzyszących zarówno diabetyk, jak i jego partner mogą cieszyć się wspólnym seksem.

Niezależnie od wszystkiego podstawą leczenia jest regularny pomiar glikemii, najlepiej glukometrem, który ma połączenie z aplikacją do monitorowania ogólnego stanu zdrowia, z elektronicznym dzienniczkiem samokontroli i możliwością udostępniania lekarzowi wyników on-line. Takim glukometrem jest VivaChek Ino Smart z dedykowaną aplikacją Glucowell.

Przeczytaj także, jak rozpocząć życie z cukrzycą i przygotować się do walki z chorobą

W leczeniu cukrzycy oraz współistniejących zaburzeń intymnych ważne są: cierpliwość, systematyczność, dbanie o zdrowy tryb życia, dobrą dietę i aktywność fizyczną. Te czynniki oraz prawidłowe leczenie farmakologiczne sprawią, że mimo cukrzycy na długo pozostaniesz w dobrej kondycji.

Źródła:

  1. Agnieszka Krupa, wywiad z prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem – Prosta diagnoza problemów z seksem w cukrzycy, portal mp.pl insulinoterapia.
  2. Sławomir Jakima, Helena Zakliczyńska, Zaburzenia erekcji w praktyce lekarza rodzinnego, portal mp.pl medycyna rodzinna.
  3. Stephanie S. Faubion, Jordan E. Rullo, Sexual dysfunction in women: a practical approach, „American Family Physician” 2015, 92 (4), s. 281-288.
  4. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, „Diabetologia Praktyczna” 2018, tom 4, nr 1.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ