Każda wizyta u lekarza wiąże się z emocjami. Czasami jest to strach i niepewność, innym razem nadzieja na szybkie wyzdrowienie. Z pewnością warto być pozytywnie nastawionym do leczenia, gdyż o skuteczności terapii w dużej części decyduje zaangażowanie chorego. A co jeszcze ma znaczenie? Co zabrać ze sobą i jakie dokumenty przygotować na wizytę u lekarza?

Czego należy oczekiwać po pierwszej wizycie u diabetologa?

Leczenie cukrzycy jest procesem długotrwałym, wymaga okresowych wizyt kontrolnych i dopasowywania leczenia do zmieniającego się stanu organizmu. Terapia nie kończy się na pierwszej wizycie, która ma przede wszystkim charakter informacyjny i edukacyjny. Lekarz musi jak najwięcej dowiedzieć się o pacjencie i poznać jego medyczną przeszłość oraz stan zdrowia; natomiast pacjent dowiaduje się od lekarza o przebiegu leczenia i zasadach postępowania w cukrzycy.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza wywiad lekarski, czyli rozmowę, podczas której uzyskuje wiedzę na temat pacjenta i jego dolegliwości. Analizowane są dotychczasowe wyniki oraz wykonywane niezbędne badania laboratoryjne. Następnie omawiany jest cały proces leczenia wraz z ułożeniem diety, a także udzielane są informacje na temat ewentualnej opieki pielęgniarskiej czy pomocy psychologicznej. Planowany jest ogólny schemat leczenia, dlatego taka wizyta może potrwać dość długo. Ciężko powiedzieć, ile, ponieważ to zależy od indywidualnego przypadku, ale na pierwszą wizytę warto zarezerwować nieco więcej czasu. Kolejne będą krótsze, zwłaszcza jeżeli leczenie będzie przebiegało bezproblemowo, a pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarskich.

Co zabrać do diabetologa?

Aby wizyta była owocna i udało się już na początku wszystko ustalić, ważne jest dobre przygotowanie. Przede wszystkim pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokumentację medyczną i wyniki badań.

  • Podstawowe badania: morfologia, OB, kreatynina, mocznik, elektrolity, Alat, HBA1c, TSH, lipidogram, kwas moczowy oraz badanie ogólne moczu. Warto również zrobić badanie dna oka u okulisty.
CZYTAJ:  Kobiety są bardziej narażone na cukrzycę i jej powikłania – prawda czy mit?

Przeczytaj także, jakie badania należy wykonywać przy cukrzycy

  • Bardzo ważna jest wcześniejsza dokumentacja medyczna, zwłaszcza ta powiązana z cukrzycą i współistniejącymi dolegliwościami: internistyczna, kardiologiczna, neurologiczna, psychiatryczna. Przynieś też wypisy ze szpitali, wcześniejsze wyniki badań krwi itd. To wszystko pomoże lekarzowi uzyskać pełniejszy obraz stanu zdrowia, a dzięki temu lepiej dopasować leczenie.
  • Pamiętaj o zabraniu ze sobą książeczki samokontroli (jeżeli była prowadzona) oraz glukometru, jeżeli go już posiadasz. Korzystaj tylko z 1 glukometru i nie porównuj wyników na kilku urządzeniach, a jeżeli  potrzebujesz dwóch urządzeń np. w domu i w miejscu pracy, powinny być to takie same modele. Dlaczego? Przeczytasz tutaj.
  • Dobrym glukometrem dla początkujących użytkowników jest model Cera-Chek– prosty w obsłudze, niezawodny i dający bardzo dokładne wyniki. W połączeniu z programem PC Gluko-Chek daje możliwość przeglądania i archiwizowania wyników bez konieczności prowadzenia papierowego dziennika. Przejrzyste raporty i wykresy generowane w formacie .pdf ułatwiają diabetologowi analizę wyników.
  • Ostatnią rzeczą, którą warto ze sobą zabrać, jest notatnik. Przed wizytą na spokojnie należy przemyśleć wszystkie pytania, jakie chce się zadać lekarzowi; warto je zapisać, gdyż w emocjach część pytań może ulecieć z pamięci. Polecamy notować najważniejsze wskazówki i zalecenia lekarza, by o niczym nie zapomnieć. Oczywiście można robić notatki przy pomocy telefonu lub tabletu, ale nadal to zwykły notatnik i długopis są najwygodniejsze.

Najważniejsze to nie stresować się, przyjść na wizytę z otwartą głową i pozytywnym nastawieniem, by wynieść z niej jak najwięcej przydatnych wskazówek dla siebie. Cukrzyca jest chorobą, nad którą można zapanować.

 

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ