Każdy z nas potrzebuje chwili, by się zrelaksować, odpocząć od codziennych obowiązków i skupić się wyłącznie na miłym spędzaniu czasu. Niestety od cukrzycy nie ma wakacji, dlatego nawet mimo wakacyjnego nastroju nie można o niej zapominać. Jednak wakacje z cukrzycą są jak najbardziej możliwe. Dzięki naszym poradom i wskazówkom pilnowanie glikemii będzie znacznie łatwiejsze.

Jak prawidłowo zabezpieczyć glukometr na wakacjach?

Sprawny glukometr to podstawa. Bez niego nie będzie pewności, jaki aktualnie masz poziom cukru we krwi. Właściwe przechowywanie gwarantuje prawidłowy i wiarygodny pomiar. Bardzo ważna jest temperatura przechowywania glukometru oraz dedykowanych do niego pasków. Zarówno paski, jak i glukometr powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Należy zadbać, by nie były wystawiane na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych. By mieć pewność, że glukometr jest prawidłowo przechowywany zapoznaj się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi. Glukometry takie jak evercare® genius czy VivaChek™Ino Smart mogą wykonywać wiarygodne pomiary w zakresie temperatur od 5 do nawet 45 stopni Celsjusza.

Obawiasz się, że twoje wakacje z cukrzycą mogą być nudne? Glukometr. VivaChek™Ino Smart, w zestawie posiada wytrzymałe i wodoodporne etui. Dzięki niemu nawet ekstremalna wyprawa i różne destynacje nie są problemem. Etui ochroni glukometr oraz akcesoria takie jak lancety, paski i pen nie tylko przed wodą, ale i piaskiem, wstrząsami, upadkiem czy zgnieceniem w pełnej torbie lub plecaku.

Pomiar pomiarowi nierówny

Na pomiar glukozy ma wpływ nie tylko sposób przechowywania glukometru. Warunki atmosferyczne również mogą wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Wysoka temperatura powietrza może negatywnie oddziaływać na efektywność enzymów, a co za tym idzie na wiarygodność wyniku. Paski VivaChek™Ino posiadają odpowiednie badania i najszerszy zakres tolerancji temperatur przy nasłonecznieniu nawet do 60 stopni Celsjusza (możliwe odchylenie pomiaru to tylko 5%). Jest to niezwykle ważne podczas coraz częstszych upalnych dni. Oprócz temperatury należy zwracać uwagę na wysokość i ciśnienie podczas pomiaru. Dotyczy to szczególnie wypraw górskich i wysokogórskich, bo wysokość n.p.m. oraz niższe ciśnienie również wpłyną na gęstość krwi i wartość glikemii. Glukometr evercare®genius może wykonywać pomiary nawet na wysokości 3275 m n.p.m.

Przed wykonaniem pomiarów należy koniecznie zadbać o przestrzeganie wszystkich zasad wykonywania pomiarów. Kluczową kwestią jest dokładne umycie rąk. Stosowane na wyjeździe kremy i olejki mogą wpływać na otrzymany pomiar.

Jeśli stosujesz insulinę to ją również musisz odpowiednio przechowywać: w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza i nie można jej zamrażać ani stosować w przypadku rozmrożenia. Insulinę przechowywaną w lodówce należy wyjąć na około 1-2 godzin przed użyciem.

CZYTAJ:  Cukrzyca - jakie ćwiczenia wybrać?

Glukoza na wakacjach

Wyjazdy wakacyjne to czas, gdy większość osób przestaje myśleć o diecie i pozwala sobie na więcej. Diabetyków takie pokusy również nie omijają. Ważne, aby wiedzieć, na co można sobie pozwolić i w jakich ilościach. Wszystkie słodkie przekąski i pokusy warto wybierać z głową. Od czasu do czasu możesz skusić się na domowe wypieki czy owoce. Z owoców wybieraj te o intensywnym zabarwieniu i wysokiej zawartości błonnika, jak maliny, czarne i czerwone porzeczki, jeżyny. Sporadycznie, w ramach deseru zaraz po obiedzie można skusić się na niewielką porcję lodów mlecznych. Jednak powinny to być lody rzemieślnicze, bez zbędnych dodatków ani ozdób w postaci bitej śmietany, polewy czy posypki. Cukrzycy powinni unikać sorbetów, ponieważ zawierają one więcej węglowodanów. Jednocześnie najlepiej powstrzymać się od podjadania gofrów.

Mimo konieczności kontrolowania glikemii i dbania o glukometr, paski lub insulinę wakacje z cukrzycą mogą być miłe, przyjemne i pełne wrażeń.

CZYTAJ:  Dlaczego diabetycy nie mogą pić alkoholu?

Literatura:

  1. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, „Diabetologia Praktyczna” 2017, tom 3.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ