Pomiar glikemii, czyli stężenia glukozy we krwi, jest najważniejszym badaniem diagnostycznym w cukrzycy, a dla diabetyków jest obowiązkową czynnością do codziennego wykonania. Czy wiesz, ile wynoszą normy w pomiarze glukometrem i kiedy należy wykonać badanie?

Dlaczego kontrola poziomu cukru we krwi jest ważna?

Cukrzyca typu II jest podstępną chorobą, która początkowo może rozwijać się na tyle bezobjawowo, że chory nie będzie jej świadomy. Do diagnozy często dochodzi dopiero po około 5-6 latach, gdy cukrzyca zdążyła już poczynić w organizmie wiele szkód. Dlatego osoby zdrowe powinny wykonać badania kontrolne glikemii przynajmniej raz na 2-3 lata, a osoby obciążone czynnikami ryzyka powinny takie badania wykonywać raz w roku. Regularne pomiary glikemii pozwolą na wczesne wykrycie nieprawidłowości, wdrożenie zaleceń profilaktycznych i odpowiedniego leczenia. Diabetycy, czyli osoby chorujące na cukrzycę, muszą wykonywać codzienny pomiar glukometrem i znać normy glikemii, by wiedzieć, kiedy przyjąć leki.

Kiedy należy wykonywać badanie cukru?

Pomiar glikemii należy wykonywać w celach profilaktycznych, diagnostycznych oraz leczniczych.

 • Jako element profilaktyki każdy z nas powinien je wykonywać na zlecenie lekarza rodzinnego raz na kilka lat, a osoby obciążone czynnikami ryzyka, szczególnie z nadwagą i powyżej 40. roku życia, muszą takie badanie wykonywać raz w roku.
 • O badaniach glikemii powinny pamiętać panie w ciąży, zwłaszcza między 24. a 28. tygodniem ciąży, by wykluczyć ewentualną możliwość wystąpienia cukrzycy ciążowej.
 • Diabetycy muszą wykonywać regularne badania, nawet kilka razy dziennie, w celu monitorowaniu poziomu glukozy we krwi.
Źródło: Diabetologia Praktyczna 2018, tom 4, nr 1
Źródło: Diabetologia Praktyczna 2018, tom 4, nr 1, str.10

Do takich codziennych pomiarów należy zaopatrzyć się w dobrej klasy glukometr w standardzie ISO EN 15197:2015. Wśród polecanych urządzeń warto wymienić glukometry HAND-PROD, zwłaszcza model evercare®, który jest bardzo prosty w obsłudze i niezawodny, jak też VivaChek™Ino Smart, którego zaletą jest możliwość połączenia ze smartfonem i zbierania danych o zdrowiu w kompatybilnych aplikacjach.

CZYTAJ:  Vademecum młodego cukrzyka, czyli cukrzyca u dzieci

Pomiar glukometrem – normy

Prawidłowy poziom glukozy we krwi będzie różnił się w zależności od kilku czynników, m.in. od tego, kiedy osoba badana zjadła ostatni posiłek. Mierzone glukometrem normy wg WHO wynoszą:

Zdrowe osoby dorosłe, dzieci i młodzież:

 • na czczo 70–99 mg/dl,
 • 2 godziny po posiłku poniżej 140 mg/dl.

Osoby po 70. r.ż., osoby chorujące na cukrzycę ponad 20 lat, oraz osoby po przebytym ataku serca lub udarze mózgu:

 • na czczo 80-140 mg/dl,
 • 2 godziny po posiłku poniżej 180 mg/dl.

Kobiety ciężarne i planujące ciążę:

 • na czczo 70-90 mg/dl,
 • godzinę po posiłku poniżej 120 mg/dl.

Normy glikemii w badaniu krwi żylnej na czczo wynoszą:

 • poniżej 55 mg/dl – hipoglikemia,
 • od 70 do 99 mg/dl – prawidłowy poziom glukozy,
 • od 100 do 125 mg/dl – nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy),
 • powyżej 126 mg/dl w co najmniej dwóch pomiarach – cukrzyca.

Dlaczego różne glukometry mogą wskazywać różne wyniki?

Normy w pomiarze glikemii zakładają widełki wynikające z wahań poziomu glikemii. Wyniki mogą różnić się też ze względu na lekkie błędy pomiarowe, które w urządzeniach w standardzie EN ISO 15197:2015 mogą wynosić +/- 15% dla wyników równych i wyższych od 100 mg/dl lub +/- 15 mg/dl dla wyników poniżej 100 mg/dl. O tym, dlaczego tak się dzieje, pisaliśmy szerzej w artykule: „Który glukometr pokazuje prawidłowy poziom cukru we krwi?”.

Źródła:

 1. Leszek Czupryniak: „Zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę – najważniejsze zmiany na rok 2017”, Kraków, 2017, tom 5, s. 13–21; mp.pl cukrzyca; https://www.mp.pl/insulinoterapia/wytyczne/164011,zalecenia-kliniczne-ptd-dotyczace-postepowania-u-chorych-na-cukrzyce-najwazniejsze-zmiany-na-rok-2017.
 2. Elżbieta Orłowska-Kunikowska: „Jaka jest dopuszczalna norma glukozy we krwi po 1 godzinie po posiłku?”; mp.pl cukrzyca; https://www.mp.pl/cukrzyca/lista/105755,jaka-jest-dopuszczalna-norma-glukozy-we-krwi-po-1-godzinie-po-posilku.
 3. Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: „Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2012”, Kraków 2012, s. 1322-1325.
 4. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2016, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne; „Dawna Diabetologia Praktyczna” 2016, tom 5, suplement A.
CZYTAJ:  Cukrzyca - co jeść, a czego nie?

 

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ