Cukrzyca ciążowa dotyczy coraz większej liczby kobiet. Bardzo ważne jest jak najszybsze jej rozpoznanie, ponieważ wpływa nie tylko na matkę, ale również na dziecko. Dotyczy tak życia płodowego, jak i dorosłego. Jakie są objawy cukrzycy ciążowej? Zachęcamy do lektury.

Czy cukrzycę ciążową „widać”?

Objawy cukrzycy ciążowej często mylone są z typowymi objawami ciąży, co dodatkowo utrudnia jej rozpoznanie. Jeśli kobieta jest w pierwszej ciąży lub ma wiele objawów towarzyszących ciąży, wtedy może zdarzyć się, że będzie nieświadoma występowania cukrzycy ciążowej. Najczęstsze jej objawy to:

 • częste oddawanie moczu,
 • obecność cukru w moczu,
 • zwiększone pragnienie,
 • senność i ciągłe zmęczenie,
 • napady wilczego głodu,
 • szybki i nadmierny przyrost masy ciała w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Wymienione wyżej objawy cukrzycy ciążowej są najbardziej typowe, jednak w zależności od kwestii indywidualnych mogą się one różnić. Na występowanie i intensywność objawów wpływa w głównej mierze poziom glukozy we krwi. Im wyższy, tym bardziej nasilone symptomy. Rzadziej spotykane objawy sugerujące cukrzycę ciążową to:

 • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • suchość w ustach lub suchość błon śluzowych.

Cukrzyca ciążowa może wystąpić w każdym momencie ciąży. Jednak najczęściej pojawia się w jej drugim lub trzecim trymestrze. Aby zapobiec powikłaniom zarówno u siebie, jak u noworodka, należy dbać o profilaktykę i wykonywać regularnie badania. Uważa się, że w przypadku wystąpienia 3-4 wymienionych wyżej objawów kobieta powinna zgłosić się do lekarza celem diagnostyki w kierunku cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest gdy zostanie spełnione przynajmniej jedno z poniższych kryteriów dotyczących stężeń glukozy w osoczu mg/dl [mmol/l]:

Na czczo: 92–125 [5,1–6,9],

60.minuta: ≥ 180 [≥ 10,0],

120.minuta: 153–199 [8,5–11,0].

Czy leki hipoglikemizujące i insulina są bezpieczne w ciąży?

Obecnie wszystkie kobiety w ciąży przyjmują insulinę. Insulina jest w tym momencie jedynym lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy w ciąży. Wiadomo, że przenika przez łożysko w zaledwie 1-3% i jest bezpieczna, bo nie uszkadza płodu. Leki hipoglikemizujące uznawane są za teratogenne, tzn. mogące uszkodzić płód. Aktualnie jest prowadzone badanie nad bezpieczeństwem metforminy. Wstępne wyniki są obiecujące i sugerują możliwość włączenia metforminy do leczenia cukrzycy ciążowej. Decyzję o dawkach insuliny oraz innych leków należy skonsultować z lekarzem.

Czy cukrzycy ciążowej można zapobiegać?

Profilaktyka cukrzycy ciążowej obejmuje te same aspekty stosowane w profilaktyce cukrzycy typu II: regularną aktywność fizyczną oraz dietę z ograniczeniem węglowodanów prostych, lecz uwzględniającą węglowodany złożone. Występowanie cukrzycy ciążowej i jej objawów to kwestia indywidualna. Może się zdarzyć, że mimo czynników ryzyka kobieta nie będzie cierpiała z jej powodu. Równocześnie zdarzają się przypadki kobiet, u których cukrzyca ciążowa nie występuje w drugiej lub kolejnej ciąży mimo cukrzycy w pierwszej.

CZYTAJ:  Objawy cukrzycy ciążowej
”]

Jak postępować w cukrzycy ciążowej?

Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest regularna kontrola glikemii, przyjmowanie insuliny zgodnie z zaleceniami oraz odpowiednie żywienie. Jest to niezwykle ważne i pozwala zapobiec wystąpieniu powikłań zarówno u ciężarnej, jak i u rozwijającego się maleństwa. Do kontroli glikemii szczególnie przydatny będzie glukometr CERA-CHEK™ dedykowany kobietom ciężarnym. Jest on dopasowany do potrzeb kobiet w ciąży, łatwy i intuicyjny w obsłudze, a paski z uchwytem szybko i bez problemu można umieścić w glukometrze.

CZYTAJ:  Wpływ witaminy D3 na wytwarzanie insuliny

Literatura:

 1. Cypryk K.: Etiologia i patogeneza cukrzycy ciążowej. Diabetologia Polska 2002; 9 (4): 151.
 2. Czajkowski K.: Cukrzyca ciężarnych. Standardy medyczne Lekarza Rodzinnego 2002; 2/3 (10): 564–573.
 3. Diabetologia praktyczna. Zalecenie kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
 4. Hebda-Szydło A.: Cukrzyca a ciąża. Terapia 2003; 1: 11–17.
 5. Mazur A.: Cukrzyca ciążowa. Badanie i Diagnoza 2003; 9 (6/7): 46.
 6. Metformin in women with type 2 diabetes in pregnancy (MiTy).
 7. Stanowisko American Diabetes Association: Cukrzyca ciążowa. Diabetologia Praktyczna 2003; 3 (supl. A): 149.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ