Cukrzyca jest jedną z tych chorób, o których dużo się mówi, pisze i dyskutuje. Jednak dopóki problem nie dotknie nas osobiście, przeważnie pozostaje w sferze lekarskich straszaków w stylu: „jedz zdrowo i ruszaj się, bo dostaniesz cukrzycy”. Po usłyszeniu takich słów pacjent posłusznie kiwa głową, po czym idzie do restauracji fast-food na hamburgera i colę. Potem zadaje sobie pytanie:

Dlaczego mnie to spotkało?

Cukrzyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, na którą zapadalność rośnie w zastraszającym tempie. Już od 3 do 3,5 mln Polaków cierpi na cukrzycę typu I lub II, a leczy się na nią 2,3 mln. Oznacza to, że ponad milion osób nie zdaje sobie sprawy z choroby, a często mija 5-6 lat, zanim dolegliwość zostanie zdiagnozowana.

Liczba chorych systematycznie wzrasta każdego roku o ok. 2,5%. Zdecydowana większość zachorowań dotyczy typu II, który bierze się przede wszystkim z niezdrowego stylu życia. Niestety w bardzo wielu przypadkach ciężko pracujemy na to, aby zachorować.

Ponad 9% – to całkowity procent osób chorych w Polsce na cukrzycę. Tych zdiagnozowanych i tych, u których diagnoza dopiero nastąpi. To oznacza, że 9 na 100 Polaków jest chorych. Czy masz pewność, że nie jesteś lub że nie będziesz w tym gronie? Czy masz pewność, że za kilka lat nie zapytasz: dlaczego mnie to spotkało?

Kto jest zagrożony cukrzycą, czyli najważniejsze czynniki ryzyka

Jeszcze do niedawna cukrzyca była uważana za chorobę osób starzejących się i dotykała ludzi powyżej 45. roku życia. Obecnie obserwuje się coraz więcej zachorowań u osób nawet poniżej 15. roku życia. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań u młodzieży wzrosła aż trzykrotnie!

Cukrzyca – czynniki ryzyka:

 • Otyłość i nadwaga są uważane za najważniejszy, środowiskowy czynnik ryzyka wystąpienia typu II wynikający z insulinooporności powodowanej przez otyłość.
 • Niewłaściwa dieta nie tylko powoduje nadwagę, ale przez nagłe wahania poziomu cukru w dłuższej perspektywie skutkuje wieloma komplikacjami zdrowotnymi.
 • Mała aktywność fizyczna sprzyja powstawaniu nadwagi, hamuje utlenianie glukozy, zmniejsza aktywność komórkowych transporterów glukozy.
 • Wiek powyżej 45 lat – na cukrzycę chorują najczęściej osoby między 45. a 60. rokiem życia, ale granica ta coraz bardziej przesuwa się w dół.
 • Czynniki genetyczne i występowanie cukrzycy w rodzinie predysponują do wystąpienia cukrzycy typu I i II.
 • Przebyta cukrzyca ciążowa – jeżeli kobieta podczas ciąży przechodziła cukrzycę ciążową, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu II w przyszłości.
 • Urodzenie dziecka o masie >4 kg – duża masa urodzeniowa noworodka jest dla niego czynnikiem ryzyka cukrzycy w przyszłości. U takiego dziecka warto regularnie kontrolować poziom cukru we krwi i dbać o to, by nie miało w przyszłości nadwagi.
 • Nadciśnienie tętnicze (≥140/90 mmHg) – niekorzystnie wpływa na działanie całego organizmu i jest kolejnym po nadwadze istotnym czynnikiem ryzyka. Nadciśnienie ma 40% osób chorych na cukrzycę typu I i nawet 80% osób chorych na cukrzycę typu II.
CZYTAJ:  Cukrzyca jako choroba cywilizacyjna, cz. 1

Regularne kontrole glikemii to mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania

Chorzy na cukrzycę stają przed koniecznością wykonywania codziennych kontrolnych badań glikemii. Takim nowoczesnym urządzeniem dla diabetyków jest Wielofunkcyjny System Diagnostyczny evercare®easy, który połączony jest z bezpłatną aplikacją ProCheck, przedstawiającą wyniki w formie wykresów i tabeli.

Ale nie tylko chorzy muszą pamiętać o sprawdzaniu glikemii. Osoby zdrowe powinny wykonywać podobne badania w laboratorium (na zlecenie lekarza rodzinnego) co 2-3 lata, a osoby predysponowane, u których występuje co najmniej 1 czynnik ryzyka, powinny takie badanie wykonywać raz w roku. Dzięki takiemu postępowaniu można wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i spróbować im zapobiec, zanim rozwiną się poważne powikłania.

CZYTAJ:  Dlaczego diabetycy chudną?

Źródła:

 1. Marta Pacholczyk, Tomasz Ferenc, Jan Kowalski, „Zespół metaboliczny. Część I: Definicje i kryteria rozpoznawania zespołu metabolicznego. Epidemiologia oraz związek z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2”, Postępy Hig Med Dosw. (online) 2008, 62: 530-542, http://www.phmd.pl/api/files/view/2804.pdf.
 2. Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski, „Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2012”, Medycyna Praktyczna, Kraków 2012: 1322-1325.
 3. Zbigniew Wojtasiński, „Coraz większa zachorowalność na cukrzycę w Polsce”, mp.pl (online) 2017, https://www.mp.pl/cukrzyca/aktualnosci/173001,coraz-wieksza-zachorowalnosc-na-cukrzyce-w-polsce.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ