Do niedawna, cukrzyca występowała głównie u osób starszych, w podeszłym wieku i dotykała krajów szybko rozwijających się. Co roku praca wielu biochemików, klinicystów, farmakologów dostarcza nam cenne informacje i nowe odkrycia nad zwalczaniem i zapobieganiem cukrzycy. Dzięki ich pracy możemy przeciwdziałać biologicznym niebezpieczeństwom choroby, lecz również umożliwiać choremu warunki do samorealizacji i pozwolić mu czerpać pełną satysfakcję ze swojego życia.
Czym jest retinopatia cukrzycowa?
Retinopatia – jest chorobą oczu dotyczącą 97% chorych na cukrzycę typu I i 80% osób z typem II. Powikłanie to może powstać już po 8 latach trwania choroby.
Najczęściej występuje u osób ze źle wyrównaną cukrzycą, a nieleczona może prowadzić do utraty wzroku. Zmiany te dotyczą znajdujących się na dnie oka naczyń krwionośnych, na tylnej ścianie gałki ocznej. Komórki znajdujące się w siatkówce oka odbierają bodźce świetlne przekazując je następnie do mózgu. W początkowym etapie trwania choroby widoczne są mikrotętniaki, krwotoki, wysięki, mikrozawały oraz nowopowstałe kruche naczynia siatkówki. Obok retinopatii diabetycy chorują często także na jaskrę wtórną oraz zaćmę. Jednak najbardziej podstępna jest właśnie retinopatia cukrzycowa.
Jak często należy się badać?
Zmiany powstałe w wyniku retinopatii cukrzycowej na początku trwania choroby można zaobserwować wyłącznie podczas badania okulistycznego. Celem oceny kondycji oczu konieczne jest wykonanie badania dna oka. Podczas takiego badania dochodzi do poszerzenia źrenic. Po badaniu nawet na kilka godzin pogarsza się ostrość widzenia dlatego wskazane jest aby osoby starsze przyszły na badanie z opiekunem. Nie można również kierować samochodem bezpośrednio po badaniu.
We wczesnym etapie choroby diabetyk nie odczuwa żadnych objawów rozwoju retinopatii. Ostrość wzroku jak i pole widzenia jest zachowane. Wczesne zmiany cukrzycowe nie wpływają na pogorszenie ostrości wzroku i nie dają żadnych objawów.
Chcąc wyłapać retinopatię we wczesnym jej etapie chorzy na cukrzycę typu 1 powinni w ciągu 5 lat od rozpoznania cukrzycy poddać się badaniu oczu w celu jej diagnostyki. Dzieci w okres procesu dojrzewania u których cukrzyca została zdiagnozowana powinny jak najszybciej poddać się badaniu okulistycznemu. U chorych na cukrzycę typu 2 badanie również powinno się wykonać najszybciej jak tylko jest to możliwe. Następne badania zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2 należy powtarzać raz w roku.
Regularnie dbaj o oczy, by zachować wzrok w dobrej formie.
Bibliografia
1. 2001, Rehabilitacja w kompleksowym leczeniu pacjentów w cukrzycy typu 2, ”Rehabilitacja Medyczna” Tom 5 Nr 2 Kwartalnik
2. Colweel John A, 2004, Cukrzyca-nowe ujęcie diagnostyki i leczenia, (wyd. I polskie,
red. J. Tatoń, A. Czech), Urban & Partner, Wrocław.[16-48, 65-89, 215-277]
3. Pańkowska Ewa Pawełczak Stanisław, 1999, Cukrzyca bez porażek, PZWL, Warszawa
4. Tatoń Jan, 1996, Diabetologia kliniczna, PZWL, Warszawa.
[11-79, 300-408, 450-614]
5. http://www.lilly.pl/dla_lekarzy/153.php?szMenuInit=3,2,2,2&bQ=1
6. https://link.springer.com/article/10.1007/BF00407865