w

Retinopatia cukrzycowa i wpływ na nasz wzrok

Na cukrzycę choruje około 3 miliony Polaków, z czego aż 700 tys. nie zostało zdiagnozowanych. Według prognoz, liczba chorych będzie tylko rosnąć. Zdecydowaną większość z nich stanowią osoby powyżej 50. roku życia. Niestety, ta choroba to nie tylko podwyższone stężenie cukru we krwi, ale i liczne powikłania. Jak cukrzyca wpływa na wzrok? Czym objawia się retinopatia cukrzycowa?

Nieleczona bądź źle leczona (np. gdy pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarzy) cukrzyca może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla niemal wszystkich układów organizmu, zaczynając od takich narządów, jak: nerki, mózg, przez kości i mięśnie, a kończąc na… oczach. Niestety, jeśli nie kontrolujemy poziomu cukru we krwi – czy to za pomocą glukometru, czy udając się do pielęgniarki – narażamy się na pogorszenie się wzroku będące powikłaniem cukrzycy, inaczej mówiąc – na retinopatię cukrzycową.

Jak cukrzyca wpływa za wzrok?

Jak zatem przebiega bezpośredni wpływ cukrzycy na wzrok? Do retinopatii cukrzycowej, jak i do pozostałych konsekwencji cukrzycy postępującej w organizmie, dochodzi przez wiele lat. Niemal wszyscy chorzy na cukrzycę typu I doznają retinopatii cukrzycowej po około 20 latach choroby. W przypadku cukrzycy typu II jest to ok. 50% pacjentów.

Stopniowo przestają funkcjonować naczynia włosowate – bardzo drobne rozgałęzienia żył w oku. Dochodzi do tego, że tkanki budujące narząd wzroku są w coraz mniejszym stopniu zaopatrywane w tlen, przez co pogarsza się widzenie i – niestety – zmniejszają się szanse na zatrzymanie tego procesu.

Co istotne, nawet jeśli chorujemy na cukrzycę i nie odczuwamy żadnych negatywnych objawów ze strony wzroku, koniecznie musimy regularnie odwiedzać okulistę i kontrolować swoje widzenie. Retinopatia cukrzycowa jest bowiem bardzo podstępną chorobą i ujawnia się tylko wówczas, gdy jest już zaawansowana.

Retinopatia cukrzycowa – objawy

Jakie objawy mogą wskazywać na „cukrzycową chorobę oczu”? Jeśli u chorego wystąpią: pogorszenie widzenia, nieostrość obrazu, mroczki przed oczami, słabe widzenie o zmroku, suchość oczu. Rzadziej dochodzi do nagłej utraty wzroku, natomiast retinopatia cukrzycowa może także doprowadzić do takich powikłań, jak: wylew wewnątrz gałki ocznej, jaskra, nowotworzenie naczyń krwionośnych w oku.

Pogorszenie widzenia może powodować problemy w odczytywaniu wyniku pomiaru z glukometru. Dużym ułatwieniem są tutaj glukometry posiadające wyświetlacz LED-owy np. evercare.

Retinopatia cukrzycowa – jak ją we wczesnej fazie?

Co prawda nie można cofnąć zmian, do jakich doszło wskutek postępującej cukrzycy i retinopatii z nią związanej, natomiast istnieje jedna forma terapii zapobiegająca przynajmniej częściowo dalszemu rozwojowi choroby oczu. Mianowicie jest to fotokoagulacja laserowa, która – mówiąc w skrócie – polega na zniszczeniu zajętych chorobą naczyń krwionośnych. Bardziej zaawansowany zabieg – witrektomia, czyli usunięcie ciała szklistego oka – dotyczy osób z mocno rozwiniętą retinopatią. Trwają badania w kierunku wypuszczenia na rynek nowych rodzajów terapii, na przykład zastrzyków bezpośrednio do gałki ocznej, które wykonywane są w klinikach okulistycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, gorąco zalecamy, by każdy chory na cukrzycę informował o tym fakcie swojego okulistę, by ten mógł poszerzyć diagnostykę. Badania, jakie należy regularnie wykonywać w przypadku cukrzycy, to analiza dna oka przy rozszerzonej źrenicy oraz sfotografowanie (angiografia) siatkówki. Warto znać swoje BMI i BMR.

Źródło:

  • Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę. Diabetologia Praktyczna. 2017, t. 3.
  • Jewusiak-Rogulska M., Kocięcki J.: Epidemiologia, klasyfikacja i nowoczesne metody leczenia retinopatii cukrzycowej. Nowiny Lekarskie. 2013; 82(3): 253-258.

Artykuł został opracowany we współpracy z firmą Hand-Prod Sp. z o.o.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ

cukrzyca w podróży

Cukrzyca w podróży – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

sport a cukrzyca

Cukrzyca a sport. Sport to zdrowie?