Badania pokazały, że cukrzyca i tarczyca są ze sobą mocno powiązane. Nawet 30% diabetyków cierpi na jakąś dolegliwość tarczycy, której choroby mogą powodować tzw. cukrzycę wtórną. Istnieje więc ścisły związek pomiędzy tymi dwoma hormonalnymi schorzeniami.

Wzajemny wpływ cukrzycy i tarczycy

Hormony produkowane przez tarczycę wpływają na gospodarkę węglowodanową poprzez nasilenie procesów odpowiedzialnych za wchłanianie cukrów, tworzenie glukozy w wątrobie oraz przyspieszanie zużycia glukozy przez organizm.

Nadczynność tarczycy może być stanem, w którym często dochodzi do hiperglikemii ze względu na zwiększoną produkcję glukozy w wątrobie oraz wzmożone wchłanianie jej z jelit. Diabetycy z nadczynnością tarczycy mają skłonności do kwasicy ketonowej (możliwość pomiaru ciał ketonowych będzie miał glukometr evercare®easy).

Z kolei niedoczynność tarczycy może powodować częste, nawracające stany hipoglikemii ze względu na spowolnienie procesów produkcji glukozy w wątrobie, zmniejszenie wchłaniania cukrów z układu pokarmowego i upośledzenie metabolizmu glukozy w tkankach.

Duża część osób z cukrzycą typu 1 (ok. 30%) choruje na autoimmunologiczną chorobę tarczycy – Hashimoto. Związek Hashimoto z cukrzycą ma prawdopodobnie podłoże we wspólnej etiologii tych chorób: upośledzone działanie układu immunologicznego z genetycznymi predyspozycjami do chorób autoimmunologicznych.

Jest również odwrotna zależność pomiędzy cukrzycą a tarczycą. U diabetyków obserwuje się obniżenie nocnego wydzielania hormonu TSH, a w źle leczonej cukrzycy obniża się stężenie hormonu T3. Badania wskazują na to, że leki przeciwcukrzycowe nie są obojętne na działanie tarczycy i mogą powodować obniżenie poziomu TSH, jednak są to wahania w granicach normy. Diabetycy powinni być objęci kontrolą endokrynologa, a osoby chore na tarczycę muszą dbać o to, by regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi i chodzić na badania do poradni diabetologicznej.

Do codziennego, samodzielnego kontrolowania poziomu glikemii polecamy sprawdzone glukometry, np. Evercare Genius, który jest niewielki i wygodny w użyciu, a charakteryzuje się wysoką wiarygodnością i rzetelnością otrzymywanych wyników.

CZYTAJ:  Cukrzyca jako choroba cywilizacyjna, cz. 1

Cukrzyca a tarczyca – diagnoza

W świetle powyższych faktów warto pamiętać o tym, że cukrzyca może być ważnym czynnikiem diagnostycznym innych schorzeń. Jeśli u pacjenta pojawiła się cukrzyca, to można założyć, że w przyszłości rozwinie się również choroba tarczycy, zwłaszcza Hashimoto. Między innymi dlatego warto uświadamiać pacjentów o tym, że zbilansowana dieta dla diabetyków ma nie tylko znaczenie lecznicze, ale również prewencyjne, chroniące przed rozwojem innych, powiązanych schorzeń.

W przebiegu chorób tarczycy – niedoczynności i nadczynności – często rozwija się tzw. cukrzyca wtórna, która ustępuje po uregulowaniu hormonów tarczycy oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia i diety.

CZYTAJ:  Cukrzyca - ciasta dla diabetyków

W chorobach tarczycy i w cukrzycy należy pamiętać o diecie

W zależności od konkretnej jednostki chorobowej zalecenia dietetyczne są nieco inne i wymagają konsultacji ze specjalistą oraz ułożenia planu żywienia, by wyregulować hormony tarczycy oraz poziom cukru. Ważne, aby pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu pożywienia, by chory otrzymywał wszystkie niezbędne witaminy i minerały, co może być utrudnione przy dietach eliminacyjnych.

Źródła:

  1. Barbara Katra; „Cukrzyce wtórne”; cukrzyca mp.pl; https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/wtorna/65894,cukrzyce-wtorne.
  2. Katarzyna Korzeniowska, Anna Jabłecka; „Cukrzyca (Część I) Diabetes (Part I)”; Farmacja współczesna 1 (2008): 231-235; http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/200804_Farmacja_003.pdf.
  3. Katarzyna Korzeniowska, Małgorzata Myśliwiec, Anna Balcerska; „Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto u dzieci z cukrzycą typu 1”; Diabetologia Kliniczna 11.3 (2010): 89-93.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ