W ciągu kilku ostatnich dekad cukrzyca stała się bardzo poważnym zagrożeniem cywilizacyjnym. Kilkukrotny wzrost zachorowań przełożył się na znaczne wydatki na leczenie, na które obecnie wydaje się ok. 9% wszystkich środków przewidzianych na usługi zdrowotne w Europie. Na szczęście rozwój technologii w medycynie również nie stoi w miejscu i co jakiś czas pojawiają się nowe możliwości terapii cukrzycy. Co nowego w leczeniu? O tym przeczytasz poniżej.

Generator Tantalus II to szansa dla diabetyków leczonych preparatami doustnymi

Urządzenie o nazwie Tantalus II to rozwiązanie dla osób chorych na cukrzycę typu 2 leczonych preparatami doustnymi. Wiele lat przyjmowania tabletek sprawia, że przestają one być skuteczne i konieczne zaczyna być podawanie insuliny. Wszczepienie choremu generatora Tantalus II umożliwia lepsze kontrolowanie cukrzycy i opóźnienie momentu, gdy trzeba będzie przejść na środki insulinowe.

Specjalne elektrody są wszczepiane w ścianę żołądka chorego i połączone z generatorem impulsów elektrycznych. Zadaniem urządzenia jest wykrywanie momentu, gdy chory spożywa posiłek i wytwarzanie impulsu docierającego do mózgu przez nerw błędny. Urządzenie daje sygnał, że organizm już się najadł. Mówiąc inaczej, generator Tantalus II jest strażnikiem diety, mającym za zadanie chronić organizm przed nagłymi skokami poziomu glukozy we krwi i pogłębianiem się choroby. Cukrzyca nadal istnieje, ale nie jest konieczne przyjmowanie insuliny. Przeciwwskazaniami do zabiegu wszczepienia są: cukrzyca typu 1, insulinoterapia, cukrzyca trwająca dłużej niż 10 lat, wiek powyżej 65 lat.

Sztuczna trzustka – przyszłość leczenia cukrzycy

Pisząc o cukrzycy i nowościach w leczeniu, trzeba wspomnieć o sztucznej trzustce. Jest to nadal prototypowe rozwiązanie w trakcie badań, ale różne źródła donoszą o sporych sukcesach w tej dziedzinie. Sztuczna trzustka ma zastąpić intensywną insulinoterapię. Ma być pompą insulinową sprzężoną z czujnikiem, automatycznie podającą insulinę w zależności od poziomu glikemii i niezależnie od woli pacjenta. Ma działać całkowicie autonomicznie i na bieżąco regulować wydzielanie hormonu. Już w 2016 roku FDA – Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zgodę na wejście na rynek amerykański takiego urządzenia firmy Medtronic. Może do „prawdziwej” sztucznej trzustki jeszcze daleko, ale z pewnością jest to przełom.

CZYTAJ:  Cukrzyca - co jeść, a czego nie?

Pompa insulinowa z systemem ciągłego monitoringu glikemii (CGMS)

Bliższą wypracowaniu technologią leczenia cukrzycy są pompy insulinowe z systemem ciągłego monitorowania (CGMS). Te na rynku dostępne są już od pewnego czasu i pozwalają na lepsze kontrolowanie glikemii, niż jest to możliwe z glukometrem. Przede wszystkim taka pompa daje pełny obraz glikemii, pozwala śledzić stężenie glukozy przez całą dobę, w tym epizodów hipo- i hiperglikemii, a odczyty przesyła do pompy. Dzięki takiemu rozwiązaniu diabetyk może lepiej reagować na wahania stężenia glukozy w organizmie.

Chociaż pompa z systemem ciągłego monitorowania jest rozwiązaniem bardzo dobrym, niestety jest poza zasięgiem finansowym wielu pacjentów. Tańszym, a bardzo precyzyjnym urządzeniem do pomiaru cukru we krwi jest glukometr Viva Chek Ino przeznaczony zwłaszcza dla chorych na insulinoterapii. Przydatnym urządzeniem będzie także wielofunkcyjny system diagnostyczny evercare®easy, który docelowo będzie mierzył 6 parametrów.

Nowoczesne leki

Nie tylko nowe technologie mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia diabetyków, ale również nowoczesne leki przeciwcukrzycowe, które lepiej kontrolują glikemię, poprawiają metabolizm węglowodanów, przyczyniają się do zmniejszenie masy ciała, poprawy stężenia lipidów we krwi i wykazują działanie ochronne na serce. Do takich środków należą leki inkretynowe i flozyny, które zdecydowanie wydłużają życie i poprawiają jego jakość u chorych na cukrzycę.

CZYTAJ:  Cukrzyca i tarczyca - zależności

Źródła:

  1. Barbara Katra; „Sztuczna trzustka – czyli zamknięta pętla”; cukrzyca mp.pl; https://www.mp.pl/cukrzyca/leczenie/86473,sztuczna-trzustka-czyli-zamknieta-petla.
  2. Joanna Wojsiat; „FDA wydało zgodę na sztuczną trzustkę – nadchodzi przełom w diabetologii!”; http://biotechnologia.pl/biotechnologia/fda-wydalo-zgode-na-sztuczna-trzustke-nadchodzi-przelom-w-diabetologii,16491.
  3. PAP/Rynek Zdrowia; „Naukowcy: leki inkretynowe i flozyny nadzieją diabetologii”; http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Naukowcy-leki-inkretynowe-i-flozyny-nadzieja-diabetologii,102038,8.html.
  4. Redakcja mp.pl „Systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM) skuteczne”; cukrzyca mp.pl; https://www.mp.pl/insulinoterapia/aktualnosci/167370,systemy-ciaglego-monitorowania-glikemii-cgm-skuteczne.

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ