w ,

Programy i aplikacje do sczytywania wyników. Pomoc w analizie dla lekarza i pacjenta

Krótko- i długoterminowa analiza wyników pomiaru glikemii ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego procesu leczenia i wyrównania glikemii. Stara szkoła mówi, że wyniki każdego pomiaru należy sumiennie wpisywać do dzienniczka, i z taką książeczką chodzić na kontrole do lekarza. Można i tak, ale można też łatwiej. Glukometry mają zazwyczaj możliwość łączenia się z aplikacjami ułatwiającymi analizowanie wyników.

Zalety aplikacji do sczytywania wyników z glukometru

Każdy glukometr wyposażony jest w pamięć na archiwalne wyniki, a to ile się ich zmieści, zależy od konkretnego modelu. Zazwyczaj jest to minimum kilkaset do ponad tysiąca pomiarów. Glukometr powinien swobodnie oferować możliwość sprawdzenia wyników przynajmniej z 3 miesięcy, by można było wykonać długoterminową analizę.

Problemem jest ręczne przeklikiwanie się przez dziesiątki lub setki wyników. Oczywiście każdy wynik powinien być wpisany w dzienniczek leczenia glikemii, ale nie wszyscy pacjenci biorą to sobie do serca. Diabetolodzy wiedzą, że nie każdy prowadzi rzetelne zapisy, a niektóre wpisy bywają po prostu zmyślone. Z pomocą przychodzą aplikacje do archiwizowania, odczytywania i analizy wyników glikemii bezpośrednio z glukometru.

  • Pacjent nie musi prowadzić papierowego dzienniczka, w którym ręcznie wprowadzane są zapisy, ponieważ aplikacja na komputer lub smartfon automatycznie sczytuje wyniki. Dzięki funkcji określania czasu i rodzaju pomiaru, warunków (przed posiłkiem, po posiłku, po aktywności fizycznej itd.) możliwa jest dokładniejsza analiza z uwzględnieniem czynników wpływających na poziom glikemii.
  • Archiwizowanie bardzo dużej liczby wyników. Pamięć w urządzeniach jest ograniczona, podczas gdy w aplikacjach na telefony i komputery możliwe jest archiwizowanie wszystkich wyników z wielu lat. To pozwala na jeszcze dokładniejszą analizę i obserwację, czy choroba postępuje na przestrzeni lat.
  • Niektóre aplikacje zezwalają na zdalny dostęp do wyników osobie uprawnionej, dzięki czemu lekarz, rodzic lub opiekun może na odległość śledzić wyniki. Jest to szczególnie pomocne w sytuacji, gdy dziecko wyjedzie na kolonię, pacjent uda się na zagraniczne wakacje lub diabetyk nie może natychmiast skonsultować się z lekarzem.
  • Sczytywanie wyników bezpośrednio z glukometru do aplikacji minimalizuje ryzyko błędów i przekłamań wynikających z nierzetelnie prowadzonego dzienniczka.
  • Programy do zbierania wyników wykonują zaawansowane analizy i wyświetlają je w formie przejrzystych statystyk i graficznych wykresów, ułatwiających prawidłową interpretację krótko- i długoterminową.

Aplikacje do analizy wyników

Glukometry HAND-PROD mają własne, darmowe programy przeznaczone do archiwizowania wyników, prowadzenia dzienniczków, analizy oraz statystyk. Programy występują w wersji dla pacjenta oraz dla lekarza.

  • Glukometr CERA-CHEK™ 1 CODE współpracuje z programem Gluko-Chek.
  • Urządzenia z linii evercare® współpracują z aplikacją na komputery evercare® expert oraz z chmurą evercare®.
  • Glukometry VivaChek™Ino mają aplikację GlucoWell™.

Aplikacje te dają szereg możliwości lekarzowi i pacjentowi.

Glukometry mogą współpracować również z zewnętrznymi aplikacjami do zbierania i analizowania wyników z urządzeń diagnostycznych smart, które są zaawansowanymi i kompleksowymi narzędziami pozwalającymi na rejestrowanie i kontrolowanie stanu zdrowia.

Źródła:

  1. Materiały marketingowe i promocyjne Cera-Chek https://cerachek.pl/
  2. Materiały marketingowe i promocyjne Evercare http://www.evercare.pl/
  3. Materiały marketingowe i promocyjne VivaChek https://vivachek.pl/
  4. Redakcja zdrowydiabetyk.pl Evercare expert pro – niezastąpiona pomoc dla lekarzy, https://zdrowydiabetyk.pl/evercare-expert-pro-niezastapiona-pomoc-dla-lekarzy/

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ

cukrzyca typu 1 a choroba hashimoto

Cukrzyca typu 1 a choroba tarczycy Hashimoto

kwasy omega 3

Kwasy omega-3 w walce z insulinoopornością i tkanką tłuszczową