Wymiana lancetów – czy zdarzyło Ci się o niej zapomnieć? Zastanawiasz się, czy w ogóle jest sens je wymieniać? Wbrew pozorom te małe igiełki są bardzo ważne i należy wiedzieć, dlaczego i jak poprawnie je wymieniać.

Dlaczego należy wymieniać lancety?

Lancety nie bez powodu są sprzedawane w sterylnych opakowaniach. To one mają styczność z krwią podczas nakłucia. Z tego powodu muszą być sterylnie czyste, by były w pełni bezpieczne. Jest to niezwykle ważna kwestia, szczególnie biorąc pod uwagę ilość nakłuć w ciągu dnia. Brudne lub wielokrotnie używane lancety mogą nie tylko zafałszować wyniki, ale również być przyczyną zakażenia.

CZYTAJ:  Wytyczne i standardy ISO EN 15197:2015

Jak często i jak prawidłowo wymieniać lancety?

Do każdego glukometru firmy HAND-PROD: VivaChek Ino, VivaChek Ino Smart,  evercare®genius, CERA-CHEK™ 1 CODE  dołączane są sterylnie zapakowane lancety. Należy wymieniać je po każdym pomiarze. Dwie różne osoby nie mogą korzystać z nakłuwacza z tym samym lancetem. Nie należy dzielić się jednym lancetem nawet z członkami rodziny.
Zanim wyjmiesz nowy lancet z opakowania, należy rozłożyć nakłuwacz i usunąć stary. Aby nikt się nim nie ukłuł, możesz odłożyć go w bezpieczne miejsce, a po wymianie nabić go na usuniętą główkę lancetu. Gdy nakłuwacz będzie już rozłożony i pusty, można wyciągnąć lancet z woreczka. Jedną dłonią należy chwycić za trzonek/nasadę. Drugą delikatnie ująć okrągłą główkę i przekręć. Główka powinna z łatwością dać się usunąć. Cały czas trzymając jedną ręką za nasadę lancetu, ostrożnie włóż go w odpowiednie miejsce w nakłuwaczach. Bardzo ważne jest, by nie dotykać dłonią odsłoniętego ostrza podczas jego zakładania. Po dotknięciu ostrza należy go wymienić na nowe. Tłuszcz i inne substancje znajdujące się na dłoniach mogą znacząco zafałszować wyniki pomiaru glikemii. W nakłuwaczach firmy HAND-PROD istnieje ułatwienie, które pozwala usunąć lancetu poprzez przesunięcie odpowiedniego elementu. Dzięki temu cała wymiana jest prosta i szybka.

CZYTAJ:  evercare®easy - Wielofunkcyjny System Diagnostyczny

Wymiana lancetów – zasady higieny podczas pomiaru

Przed każdym pomiarem zawsze pamiętaj o wymianie lancetu, dokładnym umyciu i osuszeniu rąk, a także masażu dłoni, która będzie nakłuwana. Są to proste czynności, o których łatwo zapomnieć w pośpiechu. Pominięcie którejś z nich może rzutować na wynik pomiaru glikemii, a w efekcie wpłynąć na dawkę przyjmowanego leku lub insuliny. Dodatkowo wielokrotnie używany lancet powoduje większy ból podczas nakłucia. Błędny pomiar oraz niedostosowana dawka mogą być groźne dla zdrowia i życia.

Diabetyku, pamiętaj, że każdorazowa wymiana lancetu jest ważna dla Twojego zdrowia!

Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ