Glukometr – jak używać, który jest najdokładniejszy i czy glukometr jest za darmo? Te i inne pytania dotyczą około 9% Polaków, bo aż tylu z nas choruje na cukrzycę I lub II typu. Dane te są bardzo alarmujące, tymczasem glukometr to rozwiązanie wręcz konieczne dla cukrzyka, niezmiernie pomagające mu w codziennej samokontroli choroby. Czym więc się kierować przy wyborze tego urządzenia?
Dlaczego cukrzyk bez samokontroli skazuje się na śmierć?
Samokontrola to podstawowy element zapobiegania rozwojowi cukrzycy. Cukrzyca to na tyle podstępne schorzenie, że pomimo bezpośredniego jej związku z gospodarką węglowodanami, pośrednio wpływa na wszystkie układy organizmu – także krwionośny, moczowy czy układ ruchu. Brak kontroli stężenia glukozy we krwi (którego poziom mierzy glukometr właśnie) w długotrwałej konsekwencji będzie skutkował niszczeniem komórek organizmu na poziomie każdego z układów. Wówczas może dojść do neuropatii, nefropatii i innych, nieodwracalnych zaburzeń, a w konsekwencji doprowadzających do bolesnej śmierci pacjenta. Tak więc nie sama cukrzyca może spowodować śmierć, a właśnie niekontrolowanie jej przez pacjenta i doprowadzenie do skutków ubocznych tej choroby.
Najlepszy sposób samokontroli – glukometr
Najważniejszą zaletą glukometrów, poza ich przeznaczeniem, jest fakt, że są obecnie małymi urządzeniami, bardzo wygodnymi do przenoszenia. Można ich używać niemal zawsze i wszędzie. Czy glukometry są dokładne? Oczywiście! Urządzenia te są już na tyle rozwinięte technologicznie, że nie można im zarzucić błędu większego niż +/- 15%, przy cukrach równych bądź wyższych 100 mg/dl. Taka jego wartość jest określona przez restrykcyjną normę europejską EN ISO 15197:2015 i każde urządzenie je przekraczające nie może zostać wprowadzone na rynek.
Najczęstsze pytanie pacjentów na temat sprzętu, jakim jest glukometr, dotyczy jednak tego, jak go używać. Zacznijmy od przedstawienia pokrótce zasady działania glukometru. Zawiera on czujnik elektrochemiczny, mierzący poziom cukru we krwi, jaką pacjent wprowadza do glukometru na tzw. pasku testowym zawierającym elektrody lub odczynniki chemiczne. Odbywa się to za pomocą kaskady reakcji zachodzących między glukozą we krwi a elektrodami lub odczynnikami na pasku testowym.
Jakimi czynnikami kierować się przy wyborze glukometru?
Z racji tego, że istnieje kilka rodzajów glukometrów, często pacjenci zastanawiają się, jaki model jest najdokładniejszy. Przede wszystkim ten, który spełnia normę ISO 15197:2015 – to tę informację warto zapamiętać, wybierając glukometr, ponieważ posiadanie certyfikatu gwarantuje wysoką jakość badania. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?
Pamięć urządzenia
Im większa, tym lepsza, bo zapamięta więcej pomiarów, dzięki czemu mamy możliwość większej kontroli nad chorobą, a lekarz prowadzący ma szerszą perspektywę oceny pacjenta. Dobrym pomysłem jest też wybranie glukometru współpracującego z aplikacjami na smartfona – wówczas pomiary mogą być przesyłane do telefonu, tam zapisywane i w różny sposób analizowane. Takim glukometrem jest nowoczesny evercare® easy, dla którego dostępna jest dedykowana aplikacja ProCheck. Aplikacja na smartfony ProCheck umożliwia:
- Pomiar glukozy docelowo, a dodatkowo planowane jest także wprowadzenie opcji mierzenia ciał ketonowych, cholesterolu, mleczanów.
- Zapis danych i możliwość pełnego przeglądu archiwalnych wyników.
- Analizę wyników, tworzenie statystyk, trendów.
- Udostępnianie wyników w postaci plików w formacie JPG lub CSV i przesyłanie ich za pomocą e-maila.
Dodatkowe funkcje urządzenia
Poza połączeniem z aplikacjami na smartfona bądź na komputer, warto sprawdzić czy glukometr posiada dodatkowe opcje, jak np. pomiar ciał ketonowych i ostrzeżenia o ich poziomie, pomiar cholesterolu, pomiar mocznika, oznaczenia przed- i poposiłkowe, podświetlany wyświetlacz, alarm przypominający o wykonaniu badania lub też sygnalizujący hipoglikemię.
Gabaryty i komfort użytkowania glukometru oraz udogodnienia dla mniej sprawnych użytkowników
Poza wspomnianym podświetlanym wyświetlaczem warto, by glukometr miał wygodne wymiary, był poręczny i posiadał łatwe w obsłudze przyciski. Starsi diabetycy na pewno skorzystają też z wyświetlacza, na którym wyniki wyświetlane będą odpowiednio dużą i czytelną czcionką. Warto też dowiedzieć się, jaka ilość krwi jest potrzebna do wykonania pomiaru. Na przykład glukometry HAND-PROD potrzebują bardzo niewielkiej ilości krwi – w zależności od modelu wymagają 0,5-0,7 mikrolitra, a więc pacjent nie musi się nakłuwać głęboko, by dobrze wykonać pomiar.
Nakłuwacz
Często pacjenci obawiają się dyskomfortu podczas wykonywania nakłucia do badania, dlatego wygoda nakłuwania jest niesamowicie ważna. W glukometrze VivaChek i dedykowanym do niego nakłuwaczu można na przykład ustawiać „połówki”, czyli dopasowywać głębokość nakłucia. To dobre rozwiązanie dla osób charakteryzujących się płytko położonymi naczyniami krwionośnymi – nie muszą bowiem wykonywać głębokiego i mniej komfortowego nakłucia, by uzyskać odpowiednią ilość krwi do badania. Z kolei glukometr CERA-CHEK™ posiada dodatkową nasadkę do nakłuwania tzw. Alternatywnych Miejsc Wkłucia.
Zakres pomiaru
Ważne, by sprawdzić proponowane w danym miejscu zakupu glukometry pod kątem wystarczająco szerokiego zakresu pomiaru. Pozwala to upewnić się, że urządzenie wskaże zarówno bardzo niskie stężenie glukozy we krwi, jak i bardzo wysokie. Istotny jest także zakres hematokrytu – im szerszy w specyfikacji urządzenia, tym lepiej, dlatego że wynik glukozy będzie wówczas bardziej precyzyjny.
To najważniejsze czynniki, którymi należy się kierować przy wyborze glukometru. Nie należy jednak zbyt długo się zastanawiać, ponieważ im prędzej pacjent zacznie korzystać z tego sprzętu, tym lepiej dla niego samego.
Dołącz do facebookowej grupy zdrowych diabetyków i razem porozmawiajmy o cukrzycy ↷
KLIKNIJ
